Lynne Cox
Stalo se tak 7. srpna roku 1987, tedy poměrně nedlouho před rozpadem SSSR (26. prosinec 1991). Lynne Cox se podařilo úspěšně vzdorovat mrazivým vodám Beringova průlivu, aby na konci své „cesty“ dokončila první zaznamenané plavání ze Spojených států do Sovětského svazu.
Plavecká kariéra Lynne Cox začala v jejím rodném New Hampshire, když jí bylo devět let. Nedlouho poté se její rodiče s celou rodinou přestěhovali do Kalifornie, aby Lynne a její sourozenci měli možnost žít blízko oceánu a měli přístup k „lepšímu“ plavání.
V roce 1971 se Cox pod vedením trenéra Dona Gambrila připojila ke svému plaveckému klubu. Tehdy šlo o plavání v 31 mil dlouhém kanálu Catalina u pobřeží jižní Kalifornie, tehdy jí bylo pouhých 14 let. Přesto se dokonale projevily její přirozené schopnosti v plavání na otevřené vodě.
Překonání kanálu La Manche
Již v 15 letech přeplavala notoricky známý a obtížný La Manche za pouhých 9 hodin a 57 minut, čímž překonala světový rekord pro muže i ženy. O dva roky později zdolala kanál znovu a znovu překonala rekord, tentokrát s časem 9 hodin a 36 minut.
V roce 1987, kdy se Lynne Cox rozhodla zkusit své štěstí při přeplavání Beringova průlivu, začínala probíhající studená válka pomalu uvadat a Sovětský svaz pod vedením reformátora Michaila Gorbačova otevřel Lynne Cox své hranice.
Její náročný trénink spočíval v pravidelném cvičném plavání ve vodě o teplotě mezi 3 °C až 6 °C. Lynne Cox byla známa také tím, že jen zřídkakdy plavala v neoprenu. Byla jen v plavkách, když se vydala od břehů Malého Diomeda na Aljašce, asi 550 mil severně od Anchorage, na svou dosud nejtěžší plaveckou výzvu ve vodě těsně nad bodem mrazu.
Výkon ocenil i Gorbačov
S týmem fyziologů, kteří sledovali její plavání, zůstala Cox ve vodě 2 hodiny a 16 minut, překročila mezinárodní datovou hranici a pokračovala až do Velkého Diomeda na pobřeží Sovětského svazu. Její výkon je dodnes považován za jedno z nejneuvěřitelnějších plavání ve studené vodě v historii.
V následujícím roce, když Gorbačov s prezidentem Ronaldem Reaganem v Bílém domě podepsal smlouvu týkající se jaderných střel středního doletu, nezapomněl sovětský generální tajemník zmínit úspěch Lynne Cox.
„Loni v létě trvalo jedné statečné Američance jménem Lynne Cox pouhé dvě hodiny přeplavat z jedné země do druhé. Viděli jsme v televizi, jak upřímné a přátelské bylo setkání mezi našimi lidmi a Američany, když vstoupila na sovětský břeh. Svou odvahou dokázala, jak blízko sebe naše národy žijí.“
Zdroj: History, Wikipedia