Rozpaky komentátorů nad pátečním setkáním papeže Františka s představitelem ruské pravoslavné církve Halík uváděl na pravou míru v úterním rozhovoru pro stanici ČRo Dvojka.
Především zdůraznil, že pravoslavnou církev nereprezentuje jedna hlava, tak jako papež zastupuje římskokatolickou církev. Zastupují ji patriarcháty, z nichž ten nejvýznamnější je ten nejstarší – konstantinopolský – reprezentovaný úctyhodným patriarchou Bartolomějem. Je to duchovní a intelektuální postava, osobní přítel posledních tří papežů.
Ruský patriarchát je zas významný tím, že zastupuje největší počet pravoslavných křesťanů. „Patriarcha Kirill je ale něco úplně jiného, to je Putinova loutka a nejspíš i jeho bývalý kolega z KGB,“ popsal Halík rozdíly v reprezentaci pravoslavné církve.
I tak s ním papež podle českého teologa má jednat. Už jen proto, že jej autoritou svého postu a osobním charisma může příznivě ovlivnit.
Halík se pro vstřícná gesta vůči ruské pravoslavné církvi vyslovil i navzdory tomu, že její důvěryhodnost poznamenává kromě provázanosti s tamní zločinnou světskou mocí i způsob života jejích vrcholných představitelů.
Hodinky za tři čtvrtě milionu, synu
Patriarchu Kirilla kdosi připravil o hodinky. Stalo se tak jen na obrázku zveřejněném v roce 2009 na církevním webu, ale přesto šlo o pěkný průšvih. Poté, kdy nějaký rýpal z řad ruských bloggerů poukázal na Kirillovy zlaté švýcarské hodinky Breguet v ceně tři čtvrtě milionu korun, se luxusní časoměřič z patriarchova zápěstí vytratil. Ten, kdo jej vyretušoval, ale zapomněl na odlesk klenotu na desce stolu.
Za tento trapas se církev omluvila a patriarcha slíbil, že viník bude nalezen a tvrdě potrestán.
Raději ani nedomýšlet, jestli dotyčného maníka z tiskového stihlo pokárání či zda rovnou přišel o část prémií. Taková blbost – retušovat až po publikování a ještě takhle polovičatě!
‚Malá‘ loď za 100 milionů, amen
Exkluzivní plavidlo „Pallas“ proniklo do katalogů těch nejluxusnějších jachet. Postavili jej v loděnicích nizozemsko-ruského konsorcia Timmerman Yachts podle návrhu holandského architekta Guida de Groota. Skýtá pohodlné ubytování pro 8 lidí i kabiny pro čtyři členy posádky. Na palubě je obývací pokoj s domácím kinem, bar a jídelna se stolem pro osm lidí. Na podlahách jsou bílé koberce a nábytek je z kombinace dřeva a bílé kůže. Loď je vybavená veškerou moderní elektronikou včetně radaru a sonaru, ale i tzv. dokormidlovacího zařízení, které usnadňuje manévry v přístavech.
Když patriarcha Kirill na palubě Pallasu přicestoval do Rostovo-Jaroslavské diecéze, jeho tiskový odbor 32 metrů dlouhou a 8 m širokou jachtu za 100 až165 milionů korun delikátně označil za „malé plavidlo“. Roční náklady na provoz a údržbu experti vyčíslují 10 procenty pořizovací ceny, tedy na 10 a 16,5 milionu.
Pozoruhodnou drobnost představuje státní znak Ruska na jachtě ruského patriarchy. Ústavním zákonem o státním znaku Ruské federace přesně vymezené případy kdy, kde a kdo smí státní znak používat, se na toto plavidlo zjevně nevztahují. Ruská pravoslavná církev tedy užívá státní znak protiprávně. Představa, že by si něco podobného mohla dovolit nebýt její provázanosti s Kremlem, vyznívá velmi naivně.
A tady si přečtěte o ruské Máše, která za dolar i euro platí jediný rubl, ani kopějku navíc!