fb pixel Louis Cyr jedním prstem zvedl 250 kilo a na zádech unesl dvacet mužů. Seznamte se s nejsilnějším mužem všech dob! – G.cz
Vyhledávání

Louis Cyr jedním prstem zvedl 250 kilo a na zádech unesl dvacet mužů. Seznamte se s nejsilnějším mužem všech dob!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Když se řekne „nejsilnější muž“, většina lidí si asi představí Arnolda Schwarzeneggera či mýtického Herkula. Zatímco Herkules holýma rukama krotil krétského divokého býka, Arnold Schwarzenegger byl zase označen za nejvyvinutějšího muže planety. Jméno toho opravdu nejsilnějšího muže, který kdy po planetě Zemi chodil, je však mnohem méně zvučné. Nejsilnějším mužem všech dob je údajně Kanaďan Louis Cyr, nad jehož zaznamenanými rekordy zůstává rozum stát.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 17.5.2023, 10:12

Silák z Quebecu

Louis Cyr v určitém povědomí společnosti existuje - strongmani a vzpěrači jsou s jeho jménem nepochybně obeznámeni, světovou celebritou však opravdu není. Když v roce 2020 Hafthor Bjornsson, známý jako Hora (The Mountain) ze seriálu Hra o trůny, zvedl při mrtvém tahu (vzpěr činky oběma rukama od země k pasu) neuvěřitelných 501 kilogramů, rozvířil tím debaty o nejsilnějším muži planety. Tento islandský jednatřicetiletý obr, měřící přes dva metry a vážící 205 kilo, dokázal v jednom kalendářním roce vyhrát soutěže Nejsilnější muž světa, Nejsilnější muž Evropy a Arnold Strongman Classic. Je vůbec možné, aby Louis Cyr (měřící pouhých 177 cm a vážící 132 kilogramů) uzvedl mnohonásobně těžší zátěž než Islanďan Bjornsson?

Ačkoli jeho jméno nepatří k těm nejznámějším, Louis Cyr byl na konci 19. století považován za nejsilnějšího muže světa. Louis Cyr se narodil roku 1863 do rodiny frankofonních Kanaďanů v Quebecu jako druhý nejstarší ze sedmnácti dětí. Louisův otec byl sice mužem standardních proporcí, na druhou stranu Louisova matka údajně měřila 185 cm a vážila okolo 120 kilo. Již v útlém věku si Louisovo okolí, i on sám, všimlo, že mladý chlapec vykazuje neobyčejnou sílu. Louis Cyr se už jako teenager zhlédl v zápasníkovi Milónovi z Krotónu, který žil v 6. století před naším letopočtem. Louis začal konzumovat obrovské množství jídla a intenzivně trénovat svalstvo.

Obvod Cyrova krku měřil přes půl metru

Louis Cyr vypadal přesně tak, jak byste si pravého siláka představovali. Jeho tělesné míry jsou totiž tak obrovské, že jsou často zpochybňovány, protože „něco takového přece nemohlo existovat“. Ačkoli jeho výška byla naprosto průměrná, váha byla naopak velice neobvyklá – většinu života vážil mezi 130 a 140 kily, ke konci své „kariéry siláka“ měl však vážit až 200 kilo. V Louisově vrcholné formě měl jeho biceps obvod 61 centimetrů, předloktí mu naměřili na 48 centimetrů a obvod lýtka se vyšplhal k hodnotě 71 centimetrů. Obvod jeho krku byl půl metru a obvod hrudi měřil při plném nádechu metr a půl.

Ještě neuvěřitelnější než jeho míry jsou ovšem jeho rekordy. Nebyl totiž pouhým silákem, ale také komediantem a bavičem, který svou sílu prezentoval rozličnými kousky a experimenty. Na své první „silácké“ soutěži dokázal zvednout koně, který vážil přes půl tuny. Louis rád předváděl svou sílu s pomocí koní, zejména tažných, protože se jedná o velice silná zvířata – při jednom svém vystoupení dokázal proti sobě udržet dokonce čtyři tažné koně. V jiném vystoupení se zase postavil pod dřevěnou desku, na které stálo 18 mužů, a na zádech ji zvedl. Deska vážila 1950 kg, což byl pravděpodobně Cyrův silový vrchol, jelikož lidské kyčle údajně snesou váhu dvou tun.

Louis Cyr zvedl jedním prstem čtvrt tuny

Pokud vás tato čísla stále nepřesvědčila o tom, že Louis Cyr je nejsilnějším mužem, který kdy po této planetě chodil, pak vězte, že to je pouhý zlomek jeho rekordů. S jednoruční činkou o váze 50 kilogramů 27krát předpažil a dvacet centimetrů nad zem zvedl závaží o hmotnosti 860 kilogramů. Louis Cyr objížděl soutěže po celém světě a hledal protivníka, který by se mu vyrovnal – žádného samozřejmě nenašel. K dalším zaznamenaným rekordům Louise Cyra patří jeho kousek, při kterém zvedl jedním prstem závaží o váze 242 kilo. Při cviku zvaném bent press (v předklonu se jednou rukou zvedá činka) dokázal uzvednout činku o váze 142 kilogramů.

Během života se však Louis Cyr neživil jen jako silák, pracoval také jako dřevorubec či policista. Ke vzpírání a vystupovaní před lidmi se však pokaždé vrátil. Louisova největší přednost a chlouba byla ovšem také jeho největší slabina a zhouba. Jeho obrovské tělo mělo obrovské výdaje, Louis Cyr běžně snědl to, co sní čtyři muži dohromady. Když si dával k obědu hovězí steak, maso muselo vážit alespoň dvě až tři kila, aby se v rámci možností nasytil. Tím jak stále rostl a zvětšoval porce jídel, která konzumoval, začalo strádat jeho zdraví.

Ujedl se k smrti

V důsledku nadváhy a obrovských porcí, které do sebe Louis cpal, začalo jeho tělo brzy rezignovat. Trpěl srdečními obtížemi, a i jeho obrovská síla se začala vytrácet. V roce 1906 Louis obhájil titul nejsilnějšího muže světa, ovšem v některých disciplínách měřících sílu ho porazil mladík Hector Decarie. Po tomto (pro Louise rozhodujícím) neúspěchu ukončil kariéru siláka a titul nejsilnějšího muže světa předal Hectorovi. Louis Cyr zemřel 10. listopadu roku 1912 na nefritidu ve věku 49 let. Ačkoliv velká část jeho rekordů je již dnes překonaná, je potřeba vzít v potaz to, že Louis Cyr to vše dokázal bez profesionálního tréninku, vědeckých studií, výživových doplňků a různých pomocných látek a chemických preparátů. Jen hodně jedl a dělal to, co ho naplňovalo. Byl to opravdu ten nejsilnější muž světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články