Diskriminace zrzavých
Zikmund - liška ryšavá byl historický smolař. Na královské poměry, pochopitelně. Pořád se měl lépe než drtivá většina lidí jeho doby, protože to byl prostě král, ale bráno čistě historicky měl smůlu. Jeho první smůla byla, že se narodil jako druhý.
Občas se stává, že si to lidé nespojí, protože na škole se o tady těch dvou osobách nemluví moc společně, ale Zikmund Lucemburský byl synem otce vlasti Karla IV. Karel měl ale už prvorozeného syna, Václava IV., kterého s hysterickou unáhleností v podstatě pasoval na krále ještě před Václavovými prvními narozeninami. Zikmund se narodil, když bylo Václavovi sedm, deset let žil na dvoře svého otce a ještě než jeho otec Karel umřel, stihl poslat malého lišáka do Uher a domluvit mu tam sňatek s místní princeznou, aby měl Zikmund alespoň šanci na uhersko-polský trůn a stal se tam tak králem.
A v devatenácti letech se jím také stal, protože Zikmund byl po svém otci brilantní politik a diplomat. Věděl o všech všechno, uměl správně ženit lidi, rozdělovat majetky, vyjednávat… Kdyby se narodil jako první, místo líného a nestátnicky působícího Václava, byla by celá Svatá říše římská jeho před třicítkou. Jenže on si to musel vybojovat. A v tom byla další jeho smůla.
Tohle je meč a drží se to obráceně
Zikmund Lucemburský byl totiž mizerný vojevůdce. Ale jako… mizerný vojevůdce. Jak byl dobrý ve vyjednávání na banketech, tak moc špatný byl na bojišti. Za celou svou kariéru vyhrál jenom několik málo bitev, a to bylo buď proto, že kompletně přenechal velení někomu jinému a zastával spíš symbolickou pozici, nebo si jako schopný diplomat pokaždé zajistil absolutní převahu nad protivníkem.
Jako historický smolař se Zikmund narodil do přelomu čtrnáctého a patnáctého století, kdy se ve válkách zmítala celá Evropa, což jeho postup nahoru dost zdržovalo. Ale většinou si i tak dokázal poradit. Například po neúspěšném tažení proti Osmanské říši radši lišák založil Dračí řád. To byl rytířský řád, jehož posláním bylo bránit Evropu před muslimy. A mimochodem, jedním z prvních členů byl jeho uherský vazal Vlad II. kníže Valašský. Díky své loajalitě řádu dostal od Zikmunda Vlad přezdívku Dracul neboli Drak. V rumunštině ovšem Dracul znamená Ďábel. A rok po založení řádu se valašskému knížeti narodil syn Vlad III., kterému se neřeklo jinak než Ďáblův syn. Dracula.
Ano, ten Dracula, podle kterého Stoker o pár set let později napsal první knihu moderního hororu. Takže, kdybyste si z tohoto článku měli odnést jednu věc, tak tu, že Zikmund, přezdívaný liška ryšavá, se paktoval s upíry.
Tak si ho zapalte, vždyť o nic nejde…
Zikmundovo kamarádíčkování s ďábly není úplně od věci, protože na rozdíl od svého otce církev až tak moc nežral a silně razil podřízenost církve světské moci. I proto ho dráždilo za jeho života probíhající papežské schizma - v jednu chvíli existovali tři „oficiální“ papežové. Zikmund v tom viděl něco, co Evropu rozděluje, zatímco Turkové sbírají síly. Takže využil všechny páky k tomu, aby svolal do Kostnice koncil, který měl schizma ukončit.
Jako úplně minoritní položka se tam měl obhájit Jan Hus, nepříliš významný heretik z českých zemí. Zikmund mu slíbil bezpečný návrat z koncilu, protože v tomhle bodě potřeboval hlavně všechny dostat na místo, aby mohl „spravit“ Evropu. A podařilo se mu to, papežské schizma skončilo a v listopadu 1414 byl zvolen nový a hlavně jeden papež Martin V.
Právě na koncilu také rozhodli o Husově upálení. Ze záznamů je zřejmé, že Zikmund proti upálení protestoval, protože slíbil kazateli z Kozího Hrádku bezpečný návrat domů. Nakonec ho však obětoval pravděpodobně proto, aby se mu podařilo dosáhnout ukončení schizmatu co nejdřív. V Zikmundově očích malá cena za mír. Nikdo totiž nemohl čekat, že smrt jednoho kazatele pošle Evropu do víru husitských válek. Ostatně Liška ryšavá byl v Česku extrémně nepopulární už od svých vojenských popotahovaček se svým bratrem.
A tady je další pešek smolaře Zikmunda. Musí se postavit husitům, což je v podstatě vidlácké povstání v Českých zemích. A jako na potvoru je mezi těmi sedláky a zemany jeden z nejgeniálnějších taktických mozků středověku, Jan Žižka. Může mít nějaký vladař takovou smůlu?
Auf Wiedersehen!
Zikmund je ultimátním příběhem drobného dítěte, které trpí astmatem, na tělocviku ho všichni šikanují, ale nakonec všichni ostatní dělají v Tescu za kasou a astmatické dítě je miliardář. Lišák totiž málokdy vyhrál na bojišti, ale nakonec sjednotil katolíky v Evropě, na rozdíl od svého prvorozeného bratra se stal římským císařem a jako vůbec první římský císař stanul na ostrovech Velké Británie. Historikové označují Zikmunda jako posledního císaře středověku.
Svět se měnil. Těžká rytířská jízda už nestačila ani na sedláky, luky střídal střelný prach a jen padesát let po Zikmundově smrti objevili Evropané Ameriku. A víte co? Mohli jsme mít horšího posledního středověkého císaře. Karel IV. by mohl být hrdý, že byl Zikmund jeho synem a my bychom taky mohli přestat na tuhle fascinující historickou postavu koukat prizmatem obrozeneckých hyperbol a odsudků padesátkových filmů.