Letos jsme na výdaje státu pracovali jen 142 dní, což je nejméně od roku 2000 – G.cz
Vyhledávání

Letos jsme na výdaje státu pracovali jen 142 dní, což je nejméně od roku 2000

Zdroj: profimedi.cz

Věděli jste, že v průměru pracujete v podstatě půl roku z roku „na stát“? Kdybyste od začátku roku ze svých příjmů platili daně, abyste mohli začít vydělávat peníze do svojí kapsy, tak den, kdy jdou vámi vydělané peníze do kapsy, nastane až 22. května. V roce 2018 jsme tedy vydělávali na daně státu 142 dní, i přesto to však bylo nejméně od roku 2000.

Martin Miko
Martin Miko 22.5.2018, 15:10

Na stát jsme makali nejméně od roku 2000

Od 22. května konečně můžeme říct, že pracujeme na sebe a vyděláváme peníze do našich kapes, jelikož nastává takzvaný Den daňové svobody. V minulém roce jsme na něj museli čekat až do 29. května, tedy 149 dní. Letos je to 142 dní, což je nejméně od roku 2000, kdy Liberální institut začal tento údaj každoročně vyhlašovat.

Co je to vlastně ten den daňové svobody? Den daňové svobody je mezníkem mezi obdobím, kdy daňoví poplatníci vydělávají na pokrytí výdajů vlády a dalších institucí, daně a odvody státu, a obdobím, kdy začínají vydělávat sami na sebe své peníze, o kterých rozhoduje každý sám svobodně. Tento údaj se počítá jako podíl veřejných výdajů v poměru s hrubým domácím produktem. Toto datum je tedy flexibilní a záleží na tom, jestli vzroste, nebo nevzroste hrubý domácí produkt, a jestli se zvýší, nebo sníží veřejné výdaje státu.

Česká ekonomika se za 10 let zvedla o třetinu

Data mluví za vše a dle údajů Liberálního institutu se tuzemská ekonomika se letos oproti roku 2008 zvedla o 31 %, avšak výdaje státu se současně za stejně dlouhou dobu zvýšila zhruba o 24 %, což může být zapříčiněno přílišným rozdáváním naší vlády, ale i zvyšováním důchodů atd. Na zvyšování HDP má samozřejmě největší zásluhu pracující lid, zvyšující mzdy a nízká nezaměstnanost.

Z celosvětového hlediska je na tom ČR oproti jiným státům na průměrných příčkách. Například v Irsku dosáhnou dne daňové svobody už 7. dubna. Naproti tomu ve Francii až 23. července.

A zde je 8 klasických mýtů o Evropské unii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články