fb pixel Letadlo s milionem respirátorů je v Praze, roušky z Číny dorazí v sobotu – G.cz
Vyhledávání

Letadlo s milionem respirátorů je v Praze, roušky z Číny dorazí v sobotu

V pátek před polednem v Praze přistálo letadlo společnosti China Eastern, které do České republiky dovezlo 1,1 milionu respirátorů. Je to jedna z prvních z řady dodávek zdravotnického materiálu, který Čína Česku poskytla na pomoc v boji s šířením koronaviru.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.3.2020, 11:59

Pomoc z Číny je v Praze

V pátek krátce po 11 hodině dopoledne na pražském letišti Václava Havla přistálo letadlo společnosti China Eastern, které dopravilo první dodávku zdravotnických pomůcek a materiálu, jež Čína poskytla České republice jako pomoc v boji s šířením pandemie koronaviru.

Letoun přivel do Česka 1,1 milionu respirátorů. V sobotu by mělo dorazit další letadlo, vezoucí náklad 7 milionů roušek. Potřebnou pomoc v nouzi s Čínou dojednal minsitr vnitr Jan Hamáček (ČSSD). Další airbusy budou následovat v příštích dnech a týdnech.

Hamáček počítá s průměrně třemi letouny týdně po dobu následujících šesti týdnů. Již ve středu v noci v Praze přístálo letadl ose 150 tisíci rychlotesty na přítomnost koronaviru v lidském organismu.

K aktuálnímu datu je v Česku 774 potvrzených případů nákazy koronavirem, vyléčeni zůstávají 4 pacienti. Nejvíce nakažených je v Praze a Středočeském kraji. Stále platí celorepublikově plošná karanténa; lidé mohou chodit do práce, na nákup potravin, do parků, k lékaři, jinak se mají držet doma. Zároveň je zcela zakázáno vycházet bez zakrytých úst a nosu.

Pro nedostatek roušek začali Češi tyto kousky šít doma a distribuují je mezi sebou, případně je dodávají například i potřebným záchranářům po vlastní ose. Vláda v pátek vyhlásila rovněž to, že pokud budou lidé karanténu obcházet, bude platit úplný zákaz vycházení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články