Mystické voodoo v hlavní roli
Voodoo je mystické náboženství, jehož kořeny sahají do karibského Haiti a je obestřeno mnoha pověstmi. Většina lidí zná především panenky, do kterých se zapichují špendlíky, aby způsobili utrpení osobě, kterou panenka představuje. Avšak původní účel těchto rituálních předmětů byl naprosto jiný. Panenky ve voodoo původně sloužily k ochraně, nikoli k působení bolesti. Byly vytvořeny jako symbolická zástupná podoba člověka a měly ho chránit, pokud o ně bylo správně pečováno. Zapichování špendlíků do panenek nebylo prováděno se špatným úmyslem, ale jako způsob léčby. Cílem bylo "přenést" nemoc nebo negativní energii z těla nemocného na panenku a tím ji neutralizovat. Bohužel, s postupem času a díky šíření pověr začali lidé panenky používat i k černé magii, tedy k tomu, aby jejich oběť trpěla a zažívala ukrutnou bolest.
Jednou z nejslavnějších osobností voodoo byla Marie Laveau, což byla kreolka žijící v 19. století v New Orleans. Svými schopnostmi si vysloužila přezdívky jako "královna" nebo "papežka" voodoo. Lidé ji uctívali pro její schopnost léčit, ale zároveň se jí obávali, protože mohla podle legend i proklít člověka. Její pověst se šířila nejen mezi obyvateli, ale také mezi křesťanskými kněžími, kteří proti ní často vystupovali, jelikož považovali voodoo za pohanský kult.
Marie Laveau se snažila změnit vnímání voodoo a přiblížit ho křesťanské víře. Začala do rituálů zapojovat křesťanské symboly jako kříže nebo sochy svatých, aby ukázala, že voodoo není v rozporu s křesťanským učením. I přesto se jí nepodařilo získat podporu církve, a křesťanští duchovní nadále její praktiky odsuzovali. Zároveň se však natolik obávali její moci, že se neodvážili proti ní přímo zasáhnout.
Marie Laveau tak zůstala jednou z nejznámějších a nejtajemnějších postav ve světě voodoo, kde byla uctívána jako ikona, která dokázala spojit duchovní a magické tradice s křesťanskými prvky.
Říká se, že vše, co v magii uděláme, se nám nakonec vrátí. Marie Laveau údajně na žádost místních obyvatel provedla několik kleteb. Avšak její vlastní život byl plný neštěstí. Po krátké době manželství zemřel její muž Jacques a z jejich dětí přežily do dospělosti jen dvě dcery. Marie Laveau však nezůstala známá jen kvůli voodoo. Mnoho jejích zásluh bylo jejími nepřáteli později úmyslně opomíjeno. Známé je, že se věnovala charitativním aktivitám, pomáhala nemocným, vykupovala černé ženy z otroctví a bojovala za práva barevných lidí v Americe. Tyto činy jí přinesly obdiv, ale také nenávist ze strany mnohých.
Marie Laveau zemřela v roce 1881, ale její odkaz žije dál. Její hrob na hřbitově v New Orleans je dodnes cílem turistů, kteří věří, že i po smrti může plnit jejich přání. Aby získali její pomoc, musí prý třikrát zaklepat na náhrobek, otočit se třikrát proti směru hodinových ručiček, nabídnout duchům rum, vyznačit na hrobce tři kříže a poté vyslovit své přání. Jako poslední krok by měli na hrob zanechat malou oběť jako poděkování.
Zdroje informací:
https://ghostcitytours.com/new-orleans/marie-laveau/
https://www.britannica.com/biography/Marie-Laveau
https://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Laveau