fb pixel André the Giant: Wrestlingová legenda, která dokázala vypít sud piva – G.cz
Vyhledávání

André the Giant: Wrestlingová legenda, která dokázala vypít sud piva

Zdroj: Profimedia

Měřil skoro dva a čtvrt metru, vážil 250 kilogramů, dokázal vypít i 150 malých piv a byl blízkým přítelem Hulka Hogana. Podle života francouzského wrestlera a příležitostného herce Andrého the Giant by se dal natočit hollywoodský film, jenže na světě byste těžko našli muže, který by se jeho vzhledu alespoň minimálně přiblížil.

Martin Miko
Martin Miko 21.2.2024, 06:08

Obr, který připomínal Shreka

André the Giant, vlastním jménem André René Roussimoff, byl díky svému gigantickému vzhledu doslova předurčen k tomu dělat velké věci. Není divu, že byl přezdíván jako 8. div světa. Jeho abnormální vzrůst způsobovala nemoc zvaná akromegalie, což je hormonální porucha způsobená autonomní nadprodukcí růstového hormonu. To mu ovšem nebylo nijak na škodu, protože mu to umožnilo dostat se v poměrně nízkém věku do WWE, kde se stal legendou. Zde je jeho příběh.

André se narodil 19. května 1946 ve Francii do rodiny Bulhara a Polky. Po narození vážil neuvěřitelných 6 kilogramů a už v raném dětství se u něj projevovaly znaky gigantismu. Už ve školce byl o hlavu vyšší než ostatní děti a měl abnormálně dlouhé ruce. Podle vyprávění jeho matky prý jeho dědeček měřil neuvěřitelných 234 centimetrů, takže i u Andrého byl jistý předpoklad, že bude podobně vysoký. A taky že byl. Když mu bylo dvanáct, měřil úctyhodných 191 centimetrů a stále rostl. Ve škole byl velmi průměrným studentem, i když poměrně vynikal v matematice. Po ukončení základní školy ve čtrnácti letech usoudil, že k pozici zemědělce nebude potřebovat další vzdělání, a tak se rozhodl nepokračovat ve studiu.

Podle vyprávění jeho bratra měl už v patnácti letech sílu za tři. Vyučil se truhlářem a později pracoval v továrně, jenže nic z toho mu nepřineslo uspokojení. Proto se v osmnácti přestěhoval do Paříže, kde hledal lepší život. Tam si ho okamžitě všiml organizátor profesionálního zápasení Robert Legeat, který v Roussimoffovi viděl obrovský talent. Zařídil mu proto večerní tréninky v zápasení, přes den pracoval jako stěhovák, aby měl na živobytí. V roce 1966 se dostal do hledáčku kanadského promotéra Franka Valoise, který mu začal dělat manažera, což mu změnilo život. Vzdal se práce a začal se živit jako zápasník. Procestoval celou Evropu, a nakonec se dostal i do Japonska, kde byl velmi oblíbený. Na začátku 70. let se přestěhoval do kanadského Montrealu, kde se stal v podstatě neporazitelným zápasníkem. Na jeho zápasy bylo pravidelně vyprodáno. V roce 1971 byl však v Bagdádu poražen Adnanem Al-Kaissiem. Pro veřejnost však působil jako atrakce. Každý chtěl vidět obrovského Andrého zápasit.

Nakonec v roce 1973 debutoval ve WWF (World Wrestling Federation), kde se stal okamžitě miláčkem publika. Zápasil dokonce i ve slavném Madison Square Garden. V roce 1980 se utkal se samotným Hulkem Hoganem, což nastartovalo jeho hvězdnou wrestlingovou kariéru, která trvala až do roku 1992. Současně se však věnoval i herectví. Objevil se v několika průměrných filmech, a to většinou v malých rolích. Zahrál si například obra nebo yettiho. Jeho pravděpodobně nejvýraznější hereckou rolí bylo ztvárnění boha Dagotha ve filmu Conan Ničitel z roku 1984.

André the Giant se dostal do Guinnesovy knihy rekordů. Stalo se tak v roce 1974, když do ní byl zapsán jako nejlépe placený zápasník v historii. V té době vydělával ročně zhruba 400 tisíc dolarů, což je ekvivalent k současným zhruba 2 a půl milionu. Je rovněž držitelem neoficiálního světového rekordu, a to za pití piva. Je zaznamenáno, že dokázal vypít 119 lahví 355 mililitrových piv, což je neuvěřitelných 42,25 litrů piva, a to vše během 6 hodin. V jedné z epizod pořadu Legendy wrestlingu WWE se Mike Grahamovi pochlubil, že jednou dokonce vypil 156 velkých piv. Podle jiných historek zase dokázal vypít neuvěřitelných 14 lahví vína za večer.

Legendární wrestler nakonec zemřel ve věku 46 let ve čtvrtek 28. ledna 1993 v Paříži. Příčinou smrti byl infarkt. Den předtím se zúčastnil pohřbu svého otce, což jeho srdce pravděpodobně nezvládlo. V roce 1993 byl uveden do síně slávy WWE, kam byl přidán jako první. V roce 2018 vznikl ve spolupráci s HBO dokumentární film André the Giant, kde se o životě této legendy dozvíte mnohem víc.

Zdroje informací:

https://www.csfd.cz/film/605770-andre-the-giant/prehled/

https://en.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9_the_Giant

https://andrethegiant.com/

https://www.biography.com/athletes/andre-the-giant

Podobné články

Doporučujeme

Další články