fb pixel Lassie se vrací, už zase. Kultovní příběh o psí lásce k člověku teď možná všichni potřebujeme – G.cz
Vyhledávání

Lassie se vrací, už zase. Kultovní příběh o psí lásce k člověku teď možná všichni potřebujeme

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Lassie se vrací je klasický literární příběh ze 40. let. Malý kluk a jeho věrný pes jsou rozděleni, statečnou dlouhosrstou kolii to ale neodradí a vydá se svého pána hledat přes celou zemi. Bestseller Erica Knighta se dočkal několika filmových zpracování a nyní přichází další, moderní a v německé produkci.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.6.2020, 08:23

Lassie se vrací, verze 2020

Kdo by to byl řekl, že jedna krátká novela o psí lásce k člověku se stane tak populární a zaslouží si hned několik filmových zpracování? Lassie se vrací amerického spisovatele Erica Knighta poprvé vyšla v roce 1940 a byla okamžitě bestsellerem. První film na motivy knihy vyšel v roce 1943, roku 2005 se objevil remake a nyní tu máme další přírůstek do rodiny, tentokrát z německé produkce.

V novém filmu nahrazuje dvanáctiletého chlapce Joea dvanáctiletý chlapec Flo. On a jeho dlouhosrstá kolie Lassie jsou známá dvojka po celém okolí. Nerozluční a neoddělitelní kamarádi se nebojí žádné společné lumpárny a užívají si idylického života na venkově. Pak ale Floriánův táta přijde o práci a rodina se musí přestěhovat do malého bytu, kam mají psi přísný zákaz. Všichni jsou zdrcení, ale život umí být i takový. Verdikt je neúprosný, Lassie musí z domu pryč.

Ujme se jí sympatický hrabě a vezme ji na své panství k Severnímu moři na druhém konci země jako dárek pro svou vnučku. Na první pohled by Lassie nemělo nic chybět. Její věrnost ale nemá hranic, a jakmile se naskytne příležitost, uteče. Rozběhne se zpátky domů, tam, kde je Florián a jeho rodina. Vyráží na neuvěřitelné psí dobrodružství, na ohromnou cestu přes celou zemi, na cestu plnou překážek, hodných lidí, i lidí se zlými úmysly. Přestože je stovky kilometrů daleko, Lassie žene touha a nic ji nemůže zastavit.

Německý filmař Hanno Olderdissen se celou svou (zatím krátkou) kariéru věnuje filmům pro děti nebo rodinným snímkům. Jako volba pro režii Lassie se tedy zdá naprosto ideální. Původní příběh se rozhodl přenést ze 40. let do současnosti, což značí invenci, na druhou stranu si nejsme jisti, zda to skoro pohádkovému dobrodružství trochu neubere na kouzlu.

Jenže to máte tak - my se v redakci shodli, že nás tyhle hrané filmy o zvířátkách nikdy moc nebrali. Disneyovky, to je jiná, ale jak tam ti chlupáči nemluví, tak to není pro nás. Ale pokud hledáte způsob, jak si užít odpoledne dohromady s ratolestmi, film, který jde do českých kin 18. června, by mohl být dobrou volbou už proto, že je to klasika. Je pravda, že Lassie by asi každé dítě mělo znát a kdo ví, třeba je trocha psí lásky přesně to, co nyní všichni potřebujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články