fb pixel Láska je láska: Kontroverzní klip Lucie Bílé, ve kterém se Fanánek Hagen muchloval s policistou – G.cz
Vyhledávání

Láska je láska: Kontroverzní klip Lucie Bílé, ve kterém se Fanánek Hagen muchloval s policistou

Zdroj: YouTube.com - reprofoto

Láska je láska, když choděj kluci s holkama, láska je láska, když choděj kluci s klukama a holky s holkama, zpívala v roce 1992 tehdy mladá a nadějná zpěvačka Lucie Bílá. Z písně Láska je láska se stal kontroverzní fenomén, který byl ještě více podpořen šíleným videoklipem, v němž se například zpěvák Lou Fanánek Hagen v uniformě strážníka vášnivě líbal se svým parťákem. I to byl důvod, proč videoklip nechtěla televize nějakou dobu vysílat.

Martin Miko
Martin Miko 7.4.2021, 13:33

Láska je láska i díky Renčovi

Vzhledem k tomu, že Lucie Bílá dnes slaví 55. narozeniny, rozhodli jsme se připomenout její peprné začátky, a především její stěžejní píseň Láska je láska, k níž byl natočený i velmi neetický videoklip. Je pravdou, že Lucii Bílou objevil v 80. letech producent Petr Hannig, který jí vymyslel pseudonym Lucie Bílá (její rodné jméno zní Hana Zaňáková), a následně pro ni napsal první hity. Konkrétně šlo o písně Neposlušné tenisky a Horší než kluk. Těmito počiny se zpěvačka poprvé zapsala do paměti širší veřejnosti. Každopádně ten pravý úspěch zažila až se studiovou deskou Missariel, již produkoval Ondrej Soukup. O texty se postarala Gabriela Osvaldová.

Na albu se objevilo celkem 10 skladeb. Hudební kritici se k desce stavěli velmi kladně, což dokazovalo i 7 nominací na hudební ceny Grammy české Akademie populární hudby, kterou dnes známe jako Ceny Anděl. Missariel nakonec zvítězila v 5 kategoriích. Lucie Bílá si tak odnesla ceny za album roku, producenta roku, nahrávku roku, píseň roku a především videoklip roku. Písní roku se stala zmiňovaná Láska je láska, k níž natočil oceňovaný videoklip režisér Filip Renč.

Právě kontroverzní a na svou dobu velmi nekonvenční videoklip od Renče dodal písni Láska je láska nový rozměr. Po dvoudenním natáčení, kterého se kromě Lucky Bílé zúčastnila i hostující Ilona Csáková, zpěvák Lou Fanánek Hagen, producent Ondřej Soukup nebo herec Václav Chalupa, bylo dílo dokonáno. Hvězda kapely Tři sestry se prý na natáčení klipu dostala zcela náhodou. Hagen byl totiž pozván Soukupem a Osvaldovou, se kterými zrovna psali text k filmu Nahota na prodej, a tak ho náhodou oslovili, jestli by se v klipu nechtěl také objevit. A tak Hagen dorazil, ale rovnou z bujarého večírku, jenž den předtím absolvoval. Není divu, že se posléze při natáčení neměl problém v kostýmu četníka líbat se svým kolegou.

Podle historek z natáčení nebyla ani Bílá s Csákovou tak úplně „na suchu“. Během pauz si prý pravidelně odskakovaly do hospody, kde se hojně posilňovaly becherovkou a rumem, aby je natáčení klipu víc bavilo. Celé prostředí videoklipu bylo zasazeno do prostředí pražského Petřína, kde se podle textu písně scházejí „milenci z celý Prahy“.

Na svou dobu se jednalo o naprosto ikonický videoklip, kterým si Lucie Bílá získala mnoho fanoušků. Byl totiž divoký, sprostý a pobuřoval. Tak jako začátek 90. let. Jenže někteří hudební kritici a hlavně televizní cenzura se s tím moc nedokázala smířit. Televize ho totiž zpočátku nechtěla vůbec vysílat, ale nakonec to vzhledem k popularitě jinak nešlo. Co se týče samotné písně, tak se dodnes jedná o jeden ze zpěvaččiných nejzásadnějších hitů, který je snadno zapamatovatelný i díky ikonické hudbě. Původně se za tvůrce hudebního podkladu pokládal Soukup, ale nakonec po smrti zpěváka Prince přiznal, že se právě od něj nechal inspirovat v hitu Alphabet St. z desky Lovesexy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články