Lake Malawi jedou na Eurovizi 2019. To nás ale nezajímá. Chybí nám Ortel v Českém slavíkovi

Obrázek uživatele Martin Miko
29.01.2019, 13:08

Českou republiku bude na evropské soutěži Eurovize neboli Eurovision Song Contest reprezentovat mladá nadějná kapela Lake Malawi, která zde představí svou píseň s názvem Friend of a Friend. Pro kapelu to je sice splněný sen, jenže zbytek Česka kapela ani evropská soutěž, kterou pravidelně sleduje přes sto milionů diváků, absolutně nezajímá. Naopak nám velmi chybí hudební anketa Český slavík, která nám pravidelně připomínala hvězdy, na které bychom jinak dávno zapomněli.

Budou mít Lake Malawi úspěch?

Světem českých médií včera proběhla zpráva o tom, že indie-rocková kapela Lake Malawi v čele se zpěvákem Albertem Černým bude naši zemi zastupovat v rámci evropské soutěže Eurovize, kde zazní jejich song s názvem Friend of a Friend. Pro samotnou kapelu to určitě musí být velký zážitek a vidina možnosti se prosadit mimo tuzemský hudební trh. I kdyby chlapci z Lake Malawi na Eurovizi uspěli, nikoho by to u nás doma pravděpodobně nezajímalo. Stačí se podívat na historii české účasti v této hudební soutěži. Česko se od roku 2007 zúčastnilo Eurovize sedmkrát a až v roce 2018 se podařilo vybrat interpreta, který nezní jako vyčpělá rocková hvězda z 90. let nebo přední interpret tuzemských muzikálů.

Důležitější je však fakt, že české posluchače žádná Eurovize ani nezajímá, protože v této soutěži zpívají cizinci, a navíc jazykem, kterému ani oni sami nerozumí. Nebýt Evropy 2 a dalších komerčních rádií, nikdy by se nikdo nedozvěděl o tom, že nějaký Čech jménem Mikolas Josef vůbec existuje, a že obsadil 6. místo v této soutěži.

Jen si vzpomeňme na rok 2009, kdy Česká televize oznámila, že z důvodu nezájmu českých diváků a velmi nízké sledovanosti, se Česká republika nebude dalších ročníků zúčastňovat. Zpět do soutěže se zařadila až po dlouhých šesti letech, tedy v roce 2015. Účast Marty Jandové s Václavem Noidem Bártou se však opět nesetkala s úspěchem, Vždyť nepostoupili ani do finálového kola.

Při poslechu nového singlu od Lake Malawi to vypadá, že naváží na mezinárodní úspěch Mikolase Josefa z minulého roku. Jejich nový singl totiž nezní „česky“ a má hitový potenciál. U nás to samozřejmě ocení jen hrstka posluchačů, neboť zbytek stále truchlí kvůli zrušení ankety Český slavík, která nám každoročně pouze připomínala popové hvězdy z dob socialismu a nutila nás hádat se kvůli kapele Ortel.

A zde je galerie nejlepších hlášek ze seriálu Most!.


Komentáře

Doporučeno pro vás