fb pixel
Vyhledávání

Kuřáci prý nechytají koronavirus, říkají statistiky, ale statistiky dělá ledaccos

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Nejdřív řecká studie, která zkoumala, proč je mezi pacienty koronaviru v Číně tak málo kuřáků, teď Francouzi, kde kouří čtvrtina populace, ale procento kuřáků mezi jejich nakaženými se pohybuje v jednotkách procent. Uvažuje se o pozitivním vlivu tabáku, ale nabízí se i mnohem prozaičtější řešení a vysvětlení.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.4.2020, 11:35

Chceš být v partě bez koronaviru?

Přesně víme, co se většině z vás teď děje v hlavě. Nějaká podivná funkce v mozku vám zabraňuje vidět informace v kontextu nebo nad věcma uvažovat déle než třicet sekund, takže jediné, co vidíte, nebo čtete svému spolubydlícímu nahlas od svého počítače, je: “Tady píšou, že cigarety chrání před koronavirem.” Nebo ještě lépe “Tondo! Cigára léči koronavirus!” Nic takového neříkáme. Takže ještě než vyběhnete pro karton viceroyek, měli byste tenhle článek dočíst do konce, OK?

Zaprvé, jsou to jenom dvě studie a ani jedna není ještě hotová a dokončená. A vědci se tím popravdě zabývají hlavně proto, že dokud nebude vakcína, berou zavděk čímkoli.

Takže! Velkou postavou tohoto příběhu je řecký lékař Konstantinos Farsalinos, který si všiml, že je mezi čínskými hospitalizovanými pacienty s koronavirem velice málo kuřáků, přestože například z mužské populace kouří v Číně polovina. Jeho dosavadní teorie je, že nikotin nějakým způsobem zmírňuje symptomy, případně zmírňuje reakci imunitního systému, když se například zaměřuje na boj s infekcí v plicích. Laicky řečeno.

Francie zaznamenala něco podobného. Přestože tam kouří čtvrtina populace, z hospitalizovaných pacientů jenom necelých pět procent jsou potvrzení kuřáci, u doma léčených je to nějakých šest procent kuřáků. Tým vědců, které vede neurovědec Jean-Pierre Changeux právě teď zkoumá efekt nikotinových náplastí na infikované.

A samozřejmě, jakmile se tahle informace dostala ven, musela francouzská vláda uvalit embargo na nikotinové náplasti, protože lidé je skupovali ve velkém. “Mámo, pojď, nalepíme na sebe osm náplastí a půjdem na nákup!”

A před několika dny začaly podobná čísla pozorovat i Spojené státy, konkrétně New York.

Být co nejvíc skeptičtí

Je třeba si uvědomit, že se takhle veřejně a do takhle nejistých vod pouštějí vědci proto, že dokud nebude vakcína, jsou ochotni zkusit cokoli. Zkouší léky na modulaci imunitního systému, zkouší se estrogen, ve Státech dokonce tým vědců zjišťuje, že funguje lék na pálení žáhy. Zkrátka zoufalá situace si vyžaduje zoufalé řešení. Ale!

Derek Yach říká, že obecně je u podobných jevů z principu co nejskeptičtější, protože to, jaká čísla se nakonec do statistiky dostanou může ovlivnit spousta věcí. “Je možné, že kuřáci umírají dřív než se dostanou do nemocnice. Je možné, že nemocnice neví, jak je registrovat.” A jako expert na “tabacco control” dodává, že špatné rozhodnutí může ve výsledku zabít spoustu lidí.

Taky je tady samozřejmě riziko toho, že pacient vám neřekne, že je kuřák. Zvlášť, když jde o plicní chorobu a zvlášť v zemi, kde má lidský život hodnotu kreditů. Jako v Číně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články