Krvavý masakr na prasečí farmě Ovčara: popravení skončili v masovém hrobě – G.cz
Vyhledávání

Krvavý masakr na prasečí farmě Ovčara: popravení skončili v masovém hrobě

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Někteří Chorvati srovnávají boj o Vukovar s obléháním Stalingradu za druhé světové války. Během masakru na prasečí farmě Ovčara, ke kterému došlo po dobytí Vukovaru, byly zavražděny přibližně dvě stovky nevinných lidí. Kromě chorvatských vojáků byli popraveni i civilisté. Mrtvoly skončily v masových hrobech, které nakonec zahrnuly buldozery. Tento hrůzný čin se udál přesně před 27 lety, v noci z 20. na 21. listopadu 1991.

Václav Roman
Václav Roman 20.11.2018, 16:12

Smrt nevinných

Co se stalo na farmě Ovčara, byl jeden z největších masakrů Chorvatské války za nezávislost, která probíhala v letech 1991 až 1995 a jedná se bezpochyby o jeden z nejkrvavějších symbolů tohoto konfliktu. Chorvatský Vukovar byl na podzim roku 1991 dlouho obléhán. Zhruba dva tisíce obránců čelilo po bezmála 90 dní několikanásobné srbské přesile.

Jednotky vyzbrojené těžkou technikou Vukovar nakonec 16. listopadu dobyly, Chorvati kapitulovali a mnoho z nich skončilo v místní nemocnici. Bylo vyjednáno, že vojáci z poražené armády a civilisté budou z oblasti evakuováni. Jenomže sliby chyby. Evakuace osob z vukovarské nemocnice měla úplně jiný průběh, než se předpokládalo.

Přesun organizoval důstojník jugoslávské armády Veselin Šljivančanin, který se postaral o to, aby na transport nemohl dohlížet Červený kříž.

Několik set lidí nebylo převezeno na území ovládané chorvatskou armádou, ale na prasečí farmu Ovčara, která fungovala už od října toho roku jako tábor pro chorvatské zajatce. Zde vládu nad vězni převzaly srbské milice a držely je v nelidských podmínkách. Lidé z vukovarské nemocnice zde byli biti, mučeni a poté popraveni. Jejich těla skončila v masových hrobech, které byly zahrabány bagry.

Tato válka skončila v roce 1995 a rok na to byla začaly být odkrývány masového hroby poblíž Vukovaru. Bylo nalezeno na dvě stě mrtvých těl, ale není vyloučeno, že masových hrobů bylo více.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu odsoudil Veselina Šljivančanina a jeho tehdejšího nadřízeného Mileho Mrkšiče k několikaletým trestům.

A zde jiný příběh: Nasadil si korunu a do roka zemřel: dostihla Heydricha stará kletba královských klenotů?

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu