Jak řekl Josef Klíma: „V Americe mají Kennedyho, my máme Mrázka, něco to o nás vypovídá.“ Nad smrtí bosse pražského podsvětí dodnes visí otazník. Stejně tak jako nad počtem jeho obětí. Oficiálně nebyl za žádnou vraždu odsouzen.
Zavařeninový vekslák
František Mrázek se narodil 1. února 1958. Dalo by se říct, že se narodil do podnikatelské rodiny. Respektive do rodiny, která se snažila podnikat ilegálně za socialismu. Doma vyráběli zavařeniny, které pak mladý František prodával. Zde se poprvé ukázal jeho obchodní talent a také „čuch“ na lidi. Pokud jste skutečně chtěl podnikat za socialismu, musel jste se stát vekslákem. Člověkem obchodujícím s bony a nedostatkovým a podpultovým zbožím (většinou z ciziny). Na rozdíl od jiných veksláků nebyl Mrázek nikdy zavřený. Měl spolupracovat s StB, ta na něj vedla spis s názvem Mráz. Byl podezřelý z trestné majetkové činnosti, snažili se zmapovat jeho osobní styky. Byl také evidován jako spolupracovník Vedral. Už tehdy si začal dělat známosti, kterých později využil. Jeho strýc ze strany otce působil v diplomatických službách. Jako většina veksláků si také on sehnal invalidní důchod, jelikož nikde nepracoval. Potřeboval krytí, aby nebyl obviněn z příživy.
Salámový podnikatel
Po revoluci v roce 1989 má mít František Mrázek již několik milionů korun. Ihned po změně režimu si začal dělat kontakty mezi tehdejšími politiky. Jeho taktiku můžeme nazvat salámová politika (neplést se salámovou metodou). Chodil na politické meetingy a nosil vybraným lidem (z pohledu Mrázka můžeme říci perspektivním subjektům zájmu) dárkové tašky a koše s uzeninami a dalšími pochutinami. Za nějakou dobu přišel se slovy: „Pamatujete si mě? Já jsem vám dal ten koš, chutnalo?“ Většina budoucích Mrázkových kontaktů na vysoké politiky a osoby ovládající bezpečnostní orgány vznikala právě takto. Jeho novou strategiií bylo skupování nemovitostí, které poté s pomocí přátel nahodnotil a dostal na objekt úvěr od banky. Jaroslav Běla vzpomíná, že Mrázek běžně nosil stovky milionů v balíčcích, na kterých byla přezka se znakem dané banky. Zde se poprvé dostává do hledáčku policie a je vyšetřován pro podvod. Nic mu nakonec nedokážou.
Krakatice
„Malej Jihočech s chapadlama, hrůzyplnej“. Takto odpověděl kriminalista, proč nazval spis o něm jménem známé chobotnice. František Mrázek si dělá přátele napříč politickým spektrem. Dovede zařídit mnohé a nikdy si nezapomene vybrat protislužbu. Jeho největším úspěchem asi je, když se dostane k podílům firmy Setuza, na kterou si v té době dělá laskominy také Babiš a firma Český olej. Setuza byla jediná firma v Česku, která uměla přidávat biopaliva do pohonných hmot. Policisté dostali k Mrázkovi informátora – Rudolfa Javornického. Ten podal informaci, že si Mrázkovi lidé platí státního zástupce a soudce. Jednou Javornický zavolal svému kontaktu na policii, že má informace, které položí vládu (o propojení Mrázka s vrcholnými politiky). Kriminalista mu vyčinil, že podobné informace nemá vůbec sdělovat přes telefon. Za pár minut jej zastřelil nájemný vrah přímo před domem, před zraky jeho dětí..
Konec kmotra kmotrů
Počátkem roku 2000 začíná Mrázek přerůstat přes hlavu. Z jeho vlivu dostávají určití lidé strach. První atentát na něj je spáchán v roce 2002. Vystřílí na něj dávku ze samopalu, Mrázek přežije. Podruhé jej mají dostat v restauraci. Podle informací policie měl být najatým vrahem cizinec s vojenským výcvikem. Mrázka však nepozná, což mu zachrání život. Napotřetí je však vrah úspěšný. Zbývá se zeptat, komu Mrázkova smrt mohla hrát do karet? V den vraždy se policistům z oddělení boje proti korupci ozvali z BIS. Chtěli na něj nasadit sledovačku. Mrázek byl v hotelu Esplanade, střídala se u něj jedna zajímavá persona za druhou. Pár chvil před vraždou byla sledovačka odvolána. Když později chtěli kriminalisté záznam z kamer, které zde měla mít umístěné BIS, dostali odpověď, že ten den nefungovaly.
Existují tři verze – dvě míří ke konkurentům v ovládnutí Setuzy: první předpokládá, že si vraždu objednal jeho společník Tomáš Pitr, ve druhé verzi figuruje jako objednavatel vraždy Radovan Krejčíř. Třetí možností je, že představoval pro nějakého politika už takové riziko, že se ho musel zbavit. Je tady pak i čtvrtá, která vede k současnému majiteli Setuzy. Mrázek měl v hotelu prohodit větu: „Přijedou služby z Polska. Budeme mít střelivo na Andreje.“ Nejpravděpodobnější verzí, k níž se přiklání policie (která vraha zná, ale vyšetřování bylo dvakrát politicky zmařeno, vyšetřovatelé skončili ve vazbě, pozn. autora) je, že byl zabit kvůli Setuze. Kdo si jeho vraždu najal, zůstává však záhadou. Zbývá dodat, kolik obětí má na kontě sám kmotr kmotrů. Oficiálně nebyla Mrázkovi žádná vražda dokázána. Za jeho života mu kriminalisté přičítali 10 mrtvých. Měl nechat zastřelit novináře Václava Dvořáka, také se mu připisuje pokus o vraždu Ivana Lhotského, který půjčil peníze ČSSD. Nezbyl po něm žádný odkaz, o podíly ve firmách přišel, zůstala po něm luxusní auta a pár nemovitostí.
ZDROJE:
https://neovlivni.cz/deset-let-od-vrazdy-kmotra-mrazka-policie-vi-kdo-je-jeho-vrah/
https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Mrázek
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kmotr-mrazek-zemrel-kvuli-setuze-mame-dalsi-svedectvi/r~i:article:647048/
České podsvětí (podcast, Seznam Zprávy)