fb pixel Krize na řecko - turecké hranici: Erdoğan je komiksový záporák, který má čtyři miliony rukojmích – G.cz
Vyhledávání

Krize na řecko - turecké hranici: Erdoğan je komiksový záporák, který má čtyři miliony rukojmích

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V pondělí jednal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se zástupci Evropské unie o nové dohodě kolem čtyř milionů migrantů, kteří mu v současnosti "bydlí" v Turecku. Erdoğan totiž tvrdí, že EU neplní s dostatečnou rychlostí své podmínky dohody z roku 2016, že Turecko svoje hranice uzavřít nehodlá a že naopak by Řecko mělo otevřít ty svoje. A turecký ministr zahraničí se nechal několikrát slyšet, že tohle není “turecký problém”, ale “celosvětový problém”.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.3.2020, 14:28

Motýlí křídla nad Idlibem

Zatímco tady se na migranty skoro zapomnělo, protože máme pro jednou opravdový problém, po jihovýchodní Evropě se nám začíná rozlévat menší panika i kvůli přílivu uprchlíků, kteří kempí několik metrů před řeckými hranicemi. Jsou jich tisíce, mezi nimi rodiny s dětmi, které mrznou v mizerných dětských stanech a mohou se jenom dívat, jak je přes plot s ostnatým drátem pozorují příslušníci řecké armády.

Kdo jsou a co tam dělají? Krátká odpověď je, že je tam nahnal Erdoğan. Dlouhá odpověď je vážně trochu delší. Víte, Turecko se od víkendu oficiálně řeže s Asadovým režimem v Sýrii. Potřebuje peníze a podporu ze zahraničí. Zvlášť teď, když Erdoğan slíbil boost turecké ekonomiky, elektroauta a do toho rozšířil bezvízovou povinnost o další státy... a rozjel válku se sousedem.

Demokraticky založená Evropská unie nespokojeně pozoruje Erdoğanovy agresivní i autoritářské tendence už několik let. Turecký prezident mimochodem výrazně přitvrdil v tlaku na své obyvatelstvo po nepovedeném puči, který se mu podařilo ustát, a který přišel jen pár měsíců po nově uzavřené dohodě mezi Tureckem a EU týkající se zadržovaných migrantů. Turecký prezident si je tedy celkem jistý, že nemůže jen tak chtít od Unie hromadu peněz. Ale může hrozit tím, že vypustí čtyři miliony lidí do prostoru Evropy, pokud nějakou podporu nedostane.

Turecké jednotky tedy opustili své postavení na hranicích s Evropskou unií a dokonce autobusy navezly tisíce migrantů přímo do hraničního pásma. A řekli jim: “Evropa je tudy, kámo. Dveře jsou otevřený, tak leť.” Tisíce zmatených Syřanů si pak nedokážou vysvětlit, proč po nich řecká armáda pálí ostrýma, když se pokouší překročit hranice.

Chycení v kolech historie

Řecko to sice popírá, ale na záběrech, které se podařilo sehnat magazínu Vice nesou člověka, o kterém se křičí, že byl postřelen. Mezi migranty se šušká, že řečtí vojáci používají ostrou munici. Běžně ale používají obušky a granáty se slzným plynem.

Z míst těsně u hranic se už většina rodin s dětmi stáhla. Tisíce lidí ale stále zůstává, jsou v podstatě chyceni mezi mezi řeckou armádou a tureckou policií. Řada lidí se pokouší překročit hranice jinde než na opevněných hraničních přechodech, třeba přes řeku, kterou nechali Řekové schválně rozvodnit. Přesto ale po uprchlických táborech kolují zvěsti, že se řada lidí “někdy, někde” přes hranice dostala.

Řecko se mimochodem taky nechová úplně podle představ Evropské unie. Na třicet dní pozastavilo azylové řízení a tímhle krokem se teď zabývá Evropská komise. Frontex, evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Schengenu, ale hlásí, že není možné, aby Řekové hranici udrželi na dlouho. Zvlášť pokud budou Turci pomáhat s prolomením plotu, jako se tomu pravděpodobně stalo o víkendu. Video, které odvysílala řecká televize ukazuje turecký obrněný transportér, který se pokouší strhnout hraniční plot a otevřít migrantům cestu do Řecka.

Turci tvrdí, že je to blbost, Řekové tvrdí, že to zaprvé není blbost, za druhé je to na videu, za třetí je to transportér, který Turecku zaplatila Evropská unie.

Erdoğan se pravděpodobně bude snažit dostat migranty na druhou stranu hranic dál, případně bude spoléhat, že se my z Evropy nebudem jenom dívat, jak nám umíraj děti hladem na prahu. Chová se jako Joker, který nás vydírá přes naše hodnoty. Protože musí. Jestli se totiž zjistí, že jeho hlavní zbraň, kterou čtyři roky vyhrožoval Evropě, střílí jenom slepýma, nebude to pro jeho geopolitické choutky dobré.

Podobné články

Doporučujeme

Další články