Republika zčervená
Níže si můžete přečíst podrobněji, co nového se děje v Česku kolem onemocnění Covid-19 a co dnes v této souvislosti oznámil médiím ministr zdravotnictví Jan Blatný médiím. Po tiskové konferenci se odebral na vládu, aby si svými kolegy nechal odsouhlasit to, že se mapa republiky přebarví z fialové na červenou. Právě červená totiž znamená 4. stupeň protiepidemického systému PES. Vláda to skutečně posvětila. A to lze jednoznačně vnímat jako pozitivní signál. Na druhou stranu si jsou vládní představitelé vědomi toho, že uvolňovat restrikce se musí postupně, aby koronavirus znovu ničivě nezaútočil. Situace se zlepšuje, ale vyhráno určitě ještě není. To tak prostě je.
Se změnou stupně souvisí i také určité změny, které vstupují v platnost od 23. 11. Večer se například budete moc zdržet venku až do 23.00 hodin, aniž byste nutně museli vlastnit psa. Shromažďovat se bude moc šest lidí. Vláda dnes také rozhodla, že do obchodů budou moci rodiče s kočárky bez vozíku či košíku a dětmi do šesti let bez ohledu na povolené počty. A obchody, které budou v provozu budou moct být také otevřené také do 23.00. Vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO) chtěl otevřeno i v neděli, k tomu se vláda nakonec nepřiklonila. Od pondělí 23. 11. budou moci začít v jistém režimu fungovat také knihovny. Ty budou moci půjčovat knihy prostřednictvím výdejních okének. Obřadů jako jsou svatby a pohřby se bude moci účastnit až 20 lidí. A o změnách souvisejících se školstvím jsme vás již informovali.
Změna stupně možná
Do třetího stupně rizika podle protiepidemického systému PES, se může Česko posunout nejdříve za týden, sdělil dnes šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný. Právě třetí stupeň znamená například otevření obchodů nebo restaurací. Dnes Blatný vládě předloží návrh přesunu z pátého, tedy nejpřísnějšího stupně rizika, na stupeň čtvrtý, který předpokládá podle PES bodové skóre 61 - 75. "Aktuální hodnota je 62 bodů, což je blízko ke stupni tři. Budeme trvat na tom, aby uběhlo ještě sedm dní, než bude možné stupeň tři vyhlásit," upřesnil dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
„Je důležité, že průběžný denní přírůstek je 5012 nových případů za posledních sedm dní,“ řekla na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ta také sdělila, že týdenní pozitivita je 24 %, což je poměrně vysoký údaj. Rážová si ale pochvalovala dobré výsledky v trasování nakažených. Za 7 dní je 84 % lidí dotrasováno do 24 hodin, problémem prý je, že trasovaní dost často neberou telefony.
Bohužel podle Jana Blatného nadále zůstává vysoké procento nakažených mezi seniory a stále pokračuje komunitní šíření nákazy novým koronavirem.
„Epidemie Covid-19 nadále zpomaluje, klesá populační zátěž, máme příznivé reprodukční číslo a pozorujeme i první pozitivní trendy v počtu hospitalizovaných,“ řekl také šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Současně podotkl, že se situace liší dle jednotlivých regionů a rozhodně není vhodné zapomínat na to, že se republika ještě před dvěma týdny potýkala s obrovskými denními nárůsty nově nakažených.
Mírný optimismus projevila i hlava Klinické skupiny Covid Vladimír Černý. „Zlepšující situaci v krajích reflektuje to, že za posledních několik dnů nedošlo k transportu pacientů mezi kraji. To znamená, že kraje jsou soběstačné,“ řekl. Podle Černého tak stávající situace umožní nemocnicím pozvolný návrat k normálnímu režimu, i když je třeba neustále počítat s dostatečnými kapacitami, které by byly k dispozici, pokud by opět došlo k vzestupu nákazy.
Co je to PES?
Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulé pondělí. Sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření a přesun do jiného, mírnějšího stupně. Pro zpřísnění ale stačí tři dny.
Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 1402 méně než před týdnem, ale současně nejvíce za posledních šest dnů. I v předchozích dnech byl denní nárůst v mezitýdenním srovnání nižší. Aktuálně s nákazou bojuje v zemi méně než 100.000 lidí. Počet úmrtí stoupl na 6874.