fb pixel Konec židů na Islandu: v zemi skřítků chtějí zakázat nábožensky motivovanou obřízku – G.cz
Vyhledávání

Konec židů na Islandu: v zemi skřítků chtějí zakázat nábožensky motivovanou obřízku

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Island je pro hipstery a mileniály zemí zaslíbenou - krásná příroda, moderní města, skřítka jedoucího na jednorožci tam můžete vidět každých 5 minut... Teď ale zdejší vláda chystá zákon, který příliš nekoresponduje s jinak sympatickým smýšlením Islanďanů. Navrhuje zákon, který zakáže náboženské obřízky u malých chlapců. Podle tamních věřících, kterých se to týká, jde o tvrdý zásah do svobody vyznání.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.2.2018, 13:44

Žádné šmikání

Ledovým vzduchem poklidně se nesoucí zpěv velryb na Islandu nyní ruší naštvané a hlasité výkřiky příslušníků tamní židovské a muslimské komunity. Parlament totiž připravuje zákon, který má zakázat provádění nábožensky motivované obřízky u malých chlapců. Pokud nařízení projde, tomu, kdo na dítěti obřízku kvůli víře provede, hrozí trest až 6 let odnětí svobody. Totéž pro ze zdravotního hlediska nebezpečnější obřízku u malých dívek ve státě platí už 5 let.

Autorka návrhu, poslankyně Silja Dögg Gunnarsdóttir, hájí svůj nápad tím, že jde především o blaho dítěte a jeho práva by měla být víře nadřazena. Obřízka je podle ní něčím, co na těle mladého člověka zanechá trvalé následky a může mu tak způsobit velkou bolest.

Pro židy je ale tento zákrok nedílnou součástí náboženství a je praktikován i většinou muslimů. Na ostrově žije asi 250 židů a 1500 muslimů a ti chápou návrh zákona jako zásah do svobody vyznání. „Zaútočíte tím na judaismus způsobem, který znepokojuje židy po celém světě,“ píše se v otevřeném dopise, podepsaném severským sdružením židovských náboženských obcí.

Protestu se zastali i někteří zástupci islandských křesťanů. Rejkjavícká biskupka Agnes M. Sigurðardóttir řekla médiím, že podobné restrikce mohou vést k budování dojmu, že judaismus a islám jsou něco nezákonného a obyvatelé země, kteří se k těmto náboženstvím hlásí, se začnou cítit ve vlastním domově jako cizinci.

A tady čtěte 10 velmi zvláštních faktů o Islandu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články