10 velmi zvláštních faktů o báječném Islandu – G.cz
Vyhledávání

10 velmi zvláštních faktů o báječném Islandu

Chcete žít ve státě, který je celý vlastně jedna malá vesnice ležící na konci světa nad sopečným peklem? Odstěhujte se na Island! Novou krev tam mají rádi. A je to tam lepší než v Pardubicích.

Petr Bílek
Petr Bílek 15.7.2017, 06:21

1. Na Islandu nejsou koleje a nejezdí tam žádné vlaky. Ani šalina.

2. Až do 80. let každý čtvrtek islandská televize nic nevysílala. Zaměstnanci televize totiž chtěli mít aspoň jeden den v týdnu volno.

3. Na jednoho člověka připadá na Islandu nejvíc mobilních telefonů v Evropě. A po Spojených státech je na Islandu na jednoho člověka největší spotřeba elektřiny a nejvíc aut.

4. Policie v Rejkjavíku nenosí střelné zbraně. Zato mají ze všech policií nejlepší Instagram (prohlížejte ZDE).

5. Na Islandu nejsou lesy.

6. Islandský národní sport je házená.

7. Islanďané nemají příjmení

A místo obrázku si tato věc žádá vysvětlení: Když se narodí malý Islanďánek, dostane jméno, dejme tomu Ragnar (kluk) nebo Geirlaugur (holka). A k tomu dostane jméno po otci nebo po matkce (ve 2. pádě!), to buď s příponou -son (syn) nebo -dóttir (dcera). Takže když se otci Gunnarovi (který se třeba po otci jmenuje Sigurdsson) a matce Bryndís narodí kluk Ragnar, tak se jmenuje buď Ragnar Gunnarson (Ragnar, syn Gunnara) nebo Ragnar Bryndísarson (Ragnar, syn Bryndís). Když se stejným rodičům narodí holka, kterou pojmenují Geirlaugur , tak se celým jménem jmenuje (a teď bacha) Geirlaugur Gunnardóttir nebo Geirlaugur Bryndísardóttir. A když bude mít Ragnar později syna, které nazve Gunnar, tak se ten syn bude jmenovat Gunnar Ragnarsson. A když půjdou dědeček otec, syn a vnuk spolu do restaurace si dát zamřelý skopový mozek a pivo, budou u stolu v pohodě jíst a popíjet Gunnar Sigurdsson, Ragnar Gunnarson a Gunnar Ragnarsson, všecko jedna rodina.

8. Na Islandu je největší muzeum penisů na světě

9. Islanďané vypijí nejvíc Coca-Coly na světě v přepočtu na člověka

10. Na Islandu je kolem 200 sopek a zhruba každé čtyři roky některá z nich soptí.

Více o muzeu penisů najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu