Konec wi-fi v Čechách: 1 GB dat stále stojí 200 korun. Podle ministryně Novákové si za to můžeme sami

Obrázek uživatele Martin Miko
18.02.2019, 15:17

Až budete sedět doma na gauči a budete si chtít zjistit na vašem smartphonu, co je nového na Facebooku, ať vás ani nenapadne použít připojení k wi-fi! Používat předražená mobilní data jsou totiž podle české ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO) dobrou investicí do budoucna. Čím více si totiž budeme kupovat 1 GB za 200 korun, tím více čeští operátoři vydělají a na základě toho jim automaticky dojde, že by mohli data zlevnit. O této prapodivné úvaze promluvila v pořadu 168 hodin.

Ministryně Nováková radí

Žijeme v zemi, kde vládnou předražené tarify, a kde se mobilní operátoři vymlouvají na to, že máme drahá data, protože tu máme velmi specifický trh. Nikomu nepřijde divné, že tu platíme za tarify někdy i několikanásobně vyšší částky než v ostatních zemích EU. Dokonce i Slováci se nám smějí, protože si neumíme vybojovat lepší ceny. I premiér Andrej Babiš sliboval, že se pokusí něco s cenou mobilních tarifů udělat, stále se tak nestalo.

Bohužel úřadům, které by měly řešit nepřirozeně vysoké ceny a takřka totožnou výši oficiálních nabídek všech telefonních operátorů, vše přijde v pořádku. Dokonce i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) nyní obhajuje předražená data a tvrdí, že za 200 korun za 1 GB dat si můžeme sami. Kdybychom totiž nebyli takoví sobci a nepoužívali všude volnou wi-fi, operátoři by si všimli, že využíváme mobilní data a automaticky by prý tarify zlevnili. Tato logika by nás pravděpodobně nikdy v životě nenapadla, ale na druhou stranu je to poslední věc, kterou jsme ještě nezkusili.

Za cenu okolo 750 korun si Češi v současné době pořídí neomezený tarif se třemi až sedmi gigabyty dat. Za tuto sumu si však v jiných státech pořídíte tarif s neomezenými daty nebo alespoň s několika desítkami gigabytů dat. Samozřejmě, že se jedná o oficiální nabídku a v případě, že máte tarif "na firmu" nebo máte nějakého známého mezi zaměstnanci jednoho z mobilních operátorů, máte možnost se dostat ke mnohem zajímavějším nabídkám. K těm se však nedostane každý, takže pokud nepatříte mezi vyvolené, musíte platit jak mourovatí.

Tím, že budou data stále stejně drahá, rozhodně Čechy nenaučí je více používat. Bohužel čeští operátoři nás brzdí před technologickým pokrokem. Kvůli vysoké ceně za mobilní data se například nevyplácí používat některé aplikace, natož je vyvíjet pro místní trh. Řeč je například o streamování videí nebo FaceTime.

Každopádně člověk by předpokládal, že názory ministryně Novákové budou spíše opačné, a že bude stát spíše na straně občana. Zastávat se korporací s miliardovými zisky se totiž s velkou pravděpodobností voličům příliš líbit nebude.

A zde je 5 nejzásadnějších počinů od legendárního režiséra Miloše Formana.


Komentáře

Doporučeno pro vás