Konec snu o velkém přátelství: Zeman je u Trumpa v Bílém domě nevítanou osobou – G.cz
Vyhledávání

Konec snu o velkém přátelství: Zeman je u Trumpa v Bílém domě nevítanou osobou

Zeman má s Trumpem společnou fotografii. U té ale jejich vztah asi zůstane.
Zdroj: twitter.com

Když byl před téměř rokem Donald Trump zvolen americkým prezidentem, radoval se jeho český protějšek Miloš Zeman, že právě získal velkého spojence. Sám sebe považoval Zeman za nejsilnějšího Trumpova podporovatele v rámci evropských hlav státu a maloval si růžovou budoucnost, v níž bude Trumpovi strategickým partnerem. Realita je ale poněkud jiná. Kromě společné fotky ze summitu OSN se Zeman s Trumpem neviděl a na povrch vyplývá, že Trump o toto setkání ani nestojí.

Jan Palička
Jan Palička 11.10.2017, 08:00

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v listopadu loňského roku bylo pro celý svět překvapením. Zatímco valná většina evropských lídrů se po dobu voleb netajila podporou Hillary Clintonové a po Trumpově zvolení byli spíše v šoku, český prezident Miloš Zeman šel po celou dobu proti proudu a z porážky Clintonové se nepokrytě radoval. Bohužel nyní se zpětným ohledem můžeme říct, že to Zemanovi bylo víceméně k ničemu.

Zeman se na sklonku loňského roku radoval z více důvodů. Prvním byl bezpochyby ten, že jeho ješitnosti udělalo více než dobře, když se ukázalo, že on jediný byl mezi evropskými lídry tím, kdo měl v odhadu výsledku amerických voleb pravdu. Druhým důvodem bylo pak to, že v roli osamoceného evropského Trumpova podporovatele to bude právě on, kdo bude mít k novému americkému prezidentovi nejblíž. V druhém bodě se ale Zeman přepočítal.

Bezprostředně po Trumpově zvolení nás Zemanova prezidentská kancelář informovala o tom, jak Zeman Trumpovi blahopřál, a na jaře pak následovala zkazka o tom, jak byl Zeman pozván na osobní setkání s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Jak čas plynul a žádné cestování do Washingtonu D.C. se ze Zemanovy strany nekonalo, začali lidé kolem něj mlžit o neurčité změně plánů. Setkání s Trumpem se Zeman nakonec dočkal až v září na půdě OSN. Radost mu ale nejspíše kalilo to, že se jednalo o společné foto, které si mohl udělat každý z hostů a na jednoho připadal čas nanejvýš jedné minuty.

Co si Zeman ve svých představách vysnil jako velké přátelství a pevné spojenectví, to v realitě dopadlo úplně jinak. Podle informací, které publikoval týdeník Respekt a které by měly pocházet z okruhu amerických bezpečnostních složek, bude společná fotka maximální možnou interakcí, které se Zeman od Trumpa dočká a na reálné pozvání, natož pak nějaké hluboké přátelství může Zeman zapomenout. Podle informací Respektu je Zeman v Bílém domě dokonce považován za tzv. personu non grata, tedy nežádoucí osobu.

Důvod toho, proč nemá Trump zájem o jakékoliv setkání se Zemanem, pak nejspíše překvapí všechny ty, kdo Trumpa považují za spojence ruského prezidenta Vladimíra Putina. Jsou to právě až příliš úzké vazby Zemanova poradce Martina Nejedlého na Putina a lidi z jeho nejužšího okolí, které jsou trnem v oku americkým bezpečnostním službám a Zeman tak pro USA představuje potenciální bezpečnostní riziko. Skutečnost, že jeho kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku a spekuluje se o tom, že důvodem k jejímu neudělení byly rovněž pochybné kontakty s Ruskem, celé věci rozhodně moc nepřidá.

A TADY si přečtěte 5 zajímavostí o kontroverzním revolucionáři Che Guevarovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články