Komunisté si po volbách všimli, že vymírají. Pomůže jim změna předsedy a nasazení třicátníků? – G.cz
Vyhledávání

Komunisté si po volbách všimli, že vymírají. Pomůže jim změna předsedy a nasazení třicátníků?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Obrovský neúspěch KSČM nejen v komunálních, ale i v senátních volbách nezůstane bez povšimnutí příslušníků a hlavně vedení této rudé strany. Senát je poprvé od vzniku České republiky bez komunistů a v mnoha městech se dokonce nedostali ani do zastupitelstev. Neúspěchy vyvolávají vzpoury ve straně a někteří členové KSČM nechtějí za předsedu strany Vojtěcha Filipa. Po pohřbu ČSSD jsme tak svědky loučení s další kdysi oblíbenou českou politickou stranou.

Martin Miko
Martin Miko 15.10.2018, 11:48

Komunistům není do zpěvu

Je divné, že si vedení KSČM všimlo, že jejich strana postupně vymírá až po těchto posledních volbách. Bývalý místopředseda KSČM Jiří Doleš po neúspěchu prohlásil v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz, že v příštích volbách se na krajské i centrální úrovni začnou objevovat třicátníci, a že generační obměna je zapotřebí, s čímž můžeme jen souhlasit. Otázkou je, kde strany ty mladé a zapálené komunsity vezme. Tento zázračný objev pana Dolejše se měl řešit už dávno. Mohli jsme si povšimnout (a taky povšimli), že věkový průměr na kandidátkách KSČM v mnoha městech byl někdy i přes 80 let. Například v Praze 4 to vypadalo, že kandiduje celý domov důchodců.

Komunisté se chtějí změnit a do předních pozic dosadit mladé lidi, což je rozhodně dobrý nápad. Otázkou je, jestli vůbec ve svých řadách mladé a schopné lidi mají. Vzhledem k tomu, že jejich strategie je cílení na seniory, jsme zároveň svědky toho, že v jejich řadách jich rovněž je obrovská spousta. Ta však postupně vymírá a nastupující generace vidí jako atraktivnější levicové manýry v hnutí ANO, které v tomto roce například seniorům zvýšilo důchod nebo zavedlo slevu 75 % na jízdném. Této strategii, navíc spojené s předvolebním gulášem a kvalitním marketingem, nemají komunisté šanci čelit.

Podle průzkumů v letošních komunálních volbách nedokázala KSČM naplnit kandidátku ve více než 300 obcích. Předsedovi KSČM Filipovi se tak rázem sešlo hned několik neúspěchů najednou, což ohrožuje jeho postavení ve straně. K rezignaci Filipa vyzval komunistický ideolog a místopředseda KSČM Josef Skála, který je i dnes přesvědčen o tom, že za komunismu bylo lépe.

A zde je 10 nadčasových mouder komunistů, které tu s námi zůstanou navždy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články