fb pixel KOMENTÁŘ: Zoufalá komunikace zoufalé vlády – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Zoufalá komunikace zoufalé vlády

Zdroj: G.cz

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) se snaží všechny kolem sebe přesvědčit, že má koronavirovou pandemii v Česku pevně v rukou, a že je to právě nový lodivod ministerstva zdravotnictví, který zlepší mimo jiné celkovou komunikaci. Opozice je ale jiného názoru. Přinášíme vám komentář Markéty Pekarové Adamové, který pro náš web napsala.

redakce G.cz 30.9.2020, 14:33

Skutečnost, že vláda opět hodlá zavést nouzový stav, je dokonalým odrazem její neschopnosti. Za 500 miliard jsme si na jaře koupili drahocenný čas na přípravu na druhou vlnu epidemie. A ten se vládě podařilo do minuty promrhat.

Premiér opozici neustále vyčítá, jak na jeho vládě nenechává nit suchou. Je to příliš jednostranný pohled člověka, který během své podnikatelské kariéry nebyl zvyklý slýchat kritiku a podobný přístup si sebou přinesl i do politiky. „Já jsem Agrofert, já jsem stát,“ mohli byste slýchat pod okny Strakovy akademie.

Ne, my nejsme korouhve, které vlají směrem podle toho, jak fouká chladný vítr z Průhonic. TOP 09 je hlasem konstruktivní opozice, která vládě nejenom nastavuje zrcadlo, ale zároveň podává pomocnou ruku. Už na jaře jsme postupně předkládali pozměňovací návrhy zákonů, která vláda přejímala za své. Mám na mysli zejména desatero ekonomické pomoci živnostníkům nebo ošetřovné.

A když už bylo nad Slunce jasné, že se řešení dnešní koronavirové krize vládě definitivně vymklo z rukou, zveřejnili jsme osm doporučení na zvládnutí krize. Dnes předkládáme i odškodňovací zákon. Co si pod tím můžete představit? Inspirovali jsme se u podobného zákona po povodních. Tehdy nám životy komplikovala živelná katastrofa, dnes je to vir v kombinaci s opatřeními. Troufnu si říct, že když vám stát zavře dvakrát do roka restauraci, nebo zruší festival, který připravujete celý rok, zasloužíte si odškodnění. Na vině totiž není zvětralé pivo, bídná úroveň vaší kuchyně nebo žalostný program festivalu, ale vyšší moc.

Přála bych si, ať naše návrhy vláda znova okopíruje. Jsem totiž přesvědčena o tom, že by lidem v Česku pomohli. V dnešní kritické situaci je už úplně jedno, jakou barvu budou mít stranické desky, ve kterých poputují na vládu.

Samotné změny zákonů však nezmění klima ve společnosti okamžitě. Všichni se stáváme se oběťmi chaotické vládní komunikace. Premiér se nebojí v živém televizním vysílání přiznat, že neví, co bude zítra na vládě navrhovat jeho vlastní ministr zdravotnictví Prymula. Působí to tak, jako by vládním špičkám úplně uteklo, že na střídačku oznamují opatření ohrožující budoucnost malého podnikání v Čechách či generaci školáků, kteří meškají už druhý školní rok.

Ráda bych také panu premiérovi připomenula, že každý demokratický stát vychází z nepsané společenské smlouvy, podle níž jsou veškeré právní a mocenské vztahy ve společnosti dohodou mezi všemi jejími členy. Stát musí být zárukou, že ve chvílích plných nejistot od něj dostanou lidé pomocnou ruku. A naopak „neprudit“ lidi, když je vše v pořádku.

Zaklekávání už státní správa dohnala k dokonalosti, teď je na čase, aby vláda zlepšila komunikaci i konkrétní pomoc lidem. Pro začátek se může inspirovat v našich doporučeních, nebo hlavně podpořit odškodňovací zákon.

Podobné články

Doporučujeme

Další články