fb pixel Horké léto proslavil humor i dabing od Izera aneb „Kluci mi řikaj Rambo a holky kreténe.“
Vyhledávání

Kluci mi řikaj Rambo a holky kreténe: Českou videohru Horké léto proslavil humor i dabing od Izera

Zdroj: Maxon - Horké léto

Česká adventura Horký léto se stala v roce 1998 nejprodávanější hrou v Česku. Díky jednoduché hratelnosti a vtipnému ději, který doplňovaly Izerovy geniální hlášky, se z příběhu Honzy Majera, jemuž lidožrouti zajali rodinu, stal devadesátkový kult. Co všechno stálo tehdy za tvorbou Horkého léta?

Martin Miko
Martin Miko 9.2.2021, 18:00

První česká herní adventura

Pokud patříte mezi fanoušky poctivých videoher a nejste 12letí fanoušci Fortnite, tak vám v minulosti určitě neunikaly kdysi oblíbené české adventury. Kromě Poldy s Luďkem Sobotou si určitě vzpomínáte na rok 1998, kdy vyšla první hra s profesionálním českým dabingem. Toho se tehdy zhostil komik a imitátor Zdeněk Izer. Důvodem volby Izera byla prý i jeho tehdejší obrovská popularita, jež měla podpořit prodej Horkého léta. Původně byl sice osloven herec Martin Dejdar, známý v té době díky dabování Barta Simpsona, ale ten zrovna neměl čas. A tak tvůrci povolali Izera a měli štěstí! Nejenže byl Izer z projektu díky své náklonnosti k počítačovým videohrám nadšený, ale navíc dokázal namluvit hned všechny postavy najednou, takže tvůrcům ušetřil spoustu peněz a času.

Co se týče parametrů hry, jednalo se o klasickou point and click adventuru, kterou jste ovládali myší, hledali a sbírali předměty a museli se dostat svou „vychytralostí“ dál v ději. Horké léto vytvořilo studio Maxon, které už dávno neexistuje. Za grafikou a scénářem stál Marek Píša a Viktor Bocan. O hudbu do hry se postaral Vilém Foldes. Typické pro hru bylo naprosto nelogické kombinování předmětů, díky nimž jste se dostali dál v ději. Jen si vzpomeňte na to, když jste museli strčit bombu do zastřelené opice, abyste zabili žraloka.

Samozřejmě, že se nejednalo o hru, jež by vás překvapila nabušenou grafikou a skvělými animacemi, ale na druhou stranu má plno jiných předností. Je v ní plno vulgárního devadesátkového humoru, v němž naleznete nádech České sody. Po prvním díle následovalo i Horké léto 2 a Žhavé léto 3 a ½, které si vzalo na starost Centauri Production.

My jsme samozřejmě zastánci toho, že o hrách by se nemělo psát, ale měly by se hrát. Takže oprašte staré počítače a vzhůru do toho!

Podobné články

Doporučujeme

Další články