fb pixel Kimova sestra se opřela do Bidena: „Jestli chcete mít klidné spaní, nevypouštějte smrad,“ vzkázala do USA – G.cz
Vyhledávání

Kimova sestra se opřela do Bidena: „Jestli chcete mít klidné spaní, nevypouštějte smrad,“ vzkázala do USA

Zdroj: YouTube.com - North Korea Now

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Jo-čong veřejně kritizovala USA a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení. Kritiky se nevyhnula ani administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Kim Jo-čong Američanům vzkázala, že „jestli chtějí mít dobré spaní, tak by měli přestat vypouštět smrad“, jak informovala Agentura Reuters.

Martin Miko
Martin Miko 16.3.2021, 11:38

Kimova sestra se americké vlády nebojí

Chcete, aby o vás psala všechna světová média? Chovejte se jako sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a vyhrožujte prezidentovi USA. Kim Jo-čong se totiž nechala ve svém prohlášení slyšet v den, kdy americký ministr obrany Lloyd Austin společně s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem zahájili cestu po Asii, v rámci které se potkají i se zástupci Jižní Korei nebo Japonska a společně budou debatovat například i o KLDR a potenciálních strategických možnostech pro obě strany. Zatímco v úterý probíhá jednání v Tokiu, tak ve středu se sejdou zástupci těchto zemí v Soulu.

Novináři po celém světě si však myslí, že zahraniční cesta amerických ministrů je pouze symbolická; tak se ukázalo, že americká vláda se už týdny snaží navázat diplomatický vztah se Severní Koreou, jak potvrdila i Kimova vlivná sestra. Nicméně Pchjongjang doposud na tyto pokusy nenavázal a nikdo neví, jestli se tak vůbec stane. „Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která se bude snažit šířit v naší zemi smrad,“ uvedla ve svém oznámení, které zveřejnila zpravodajská agentura KCNA. Jo-čong se očividně americké vlády nebojí, když veřejně vzkázala, že „pokud chce americká administrativa v následujících čtyřech letech v klidu usínat, tak by se měla vypouštění smradu v první řadě vyvarovat“. Nicméně to bylo tak jako tak poprvé, kdy KLDR vůbec zmínila, že Joe Biden je novým americkým prezidentem. Podle odborníků se však nejedná o nic, čeho bychom se měli bát, nýbrž o běžné „vyhrožování“, které pravděpodobně dopadne cvičným testováním raket, aby Severní Korea zvýšila napětí s Jižní Koreou.

Není žádným tajemstvím, že Severní Korei vadí společné jarní cvičení USA s Jižní Koreí, jež bylo zahájeno před pár dny. Nicméně kvůli koronaviru a současné situaci se vše omezilo pouze na počítačové simulace.

Nezapomínejme na to, že Kimova sestra nemá takový vliv, jak by se mohlo zdát. I když tato 32letá funkcionářka KLDR působí na poměrně vysokém postu, tak vůdcem zůstává Kim Čong-un. O tom se sice už skoro rok spekuluje, že je ve špatném zdravotním stavu nebo dokonce mrtvý, nicméně světová veřejnost nic neví. Naposledy se údajně objevil 1. května 2020 při slavnostním otevírání továrny na hnojiva, avšak od té doby nic. O jeho mladší sestře Jo-čong se tak hovořilo jako o potenciální nástupkyni na severokorejský trůn.

Biden se očividně snaží navázat na pokračování Trumpovy éry, v rámci níž se se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem setkal hned dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2018 v Singapuru a podruhé zase v roce 2019 ve Vietnamu. Nicméně Trumpovi se prý tehdy Kim Čong-un například přiznal, že nechal zavraždit svého strýce, jak Trump v roce 2020 prozradil v rozhovoru s novinářem Bobem Woodwardem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články