fb pixel Kilroy was here: Vůdce děsil a Stalina vytáčel. Kdo byl tajemný Kilroy? – G.cz
Vyhledávání

Kilroy was here: Vůdce děsil a Stalina vytáčel. Kdo byl tajemný Kilroy?

Zdroj: G.cz (public domain)

Legenda říká, že v roce 1944 zformoval Adolf Hitler osobně speciální jednotku vyšetřovatelů a elitních vojáků, kteří měli za úkol vypátrat a zabít jistého Kilroye. Zvěsti tvrdily, že to byl americký průzkumák, jenž se pohyboval za německou linií a nejspíš naváděl americké jednotky. Protože kdykoli US Army někam dorazila, už tam stál nápis Kilroy was here. Tedy „Byl tu Kilroy“. Takže na místě je otázka: Kdo byl tenhle Kilroy? Inu… nikdo. Nebo možná kontrolor stavu armádní techniky, těžko říct.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.1.2021, 07:05

Kilroy was here

Kilroy byl populární vtip mezi americkými vojáky. V podstatě spočíval v tom, že jste došli na nějaké místo, kde žádný Američan předtím nebyl, v tajnosti jste někam naškrábali nápis Kilroy was here a ideálně ho doplnili o obrázek nosatého pána, kterak vykukuje přes stěnu. Jak vidíte na obrázku výše. A pak už jste se jen tvářili, že jste nápis na stěně našli. Vojclové se pak mezi sebou tvářili, že je to jasné, vždyť Kilroy je přece vždycky všude první.

Hra se stala ve válečné US Army extrémně populární a nejúspěšnější v ní byly právě průzkumné jednotky, případně paragáni, kteří se nechali shazovat za nepřátelské linie, protože mohli tuhle kravinu kreslit třeba na německou vojenskou techniku. Wehrmacht si údajně jokeu vědom nebyl, takže je tenhle neviditelný Američan Kilroy děsil k smrti.

Svou oblíbenou zábavu si vojáci odvezli z války i domů, takže během dalších let se Kilroy objevil na pochodni Sochy svobody, na Velké čínské zdi, na vrcholu Brooklynského mostu… Podle pověsti chtěla tenhle analogový meme načmárat i posádka Apolla do písku Měsíce, ale nakonec vycouvali. Škoda.

Nejslavnější pozorování Kilroye po válce ale zaznamenal Josif Stalin. Ten údajně na postupimské konferenci vylezl ze záchodu a rozčileně se na něco ptal svého pobočníka. Naštěstí byl poblíž americký překladatel, jenž si poznamenal: „Soudruh Stalin chtěl vědět, kdo je to Kilroy a proč pomaloval všechny hajzly v domě.“

Kde se vzal?

No dobře, ale kde se Kilroy původně vzal? Těžko říct s určitostí, ale teorie existují. Ta nejpravděpodobnější mluví o jistém Jamesi J. Kilroyovi, který pracoval jako kontrolor v loděnici v Massachusetts. Jamese údajně otravoval šéf s tím, že vůbec nic nedělá, takže v každém zkontrolovaném úseku žlutou voskovkou napsal na stěnu Kilroy was here. Nápisy nejspíš nikdy nikdo nesmyl, tudíž je po cestě přes Atlantik musely vidět tisícovky vojáků.

S obrázkem nosatého pána, jenž vykukuje zpoza zdi, je to trochu složitější. Pravděpodobně ale vychází z komiksové postavičky pana Chada, kterou pro britský tisk kreslil George Chatterton. Pan Chad většinou komentoval nedostatky na trhu válečné Anglie. “Wot? No meat?” nebo “Wot? No sugar?” ... Ano, pan Chad byl maličko monotematický.

Australské letectvo mělo zase od první světové svůj vlastní meme v podobě Foo was here. Ten fungoval velice podobně jako Kilroy, jenom se nešířil tak virálně. No a tyhle tři proudy spojené za války do spojeneckých sil vytvořily Kilroye. Muže, který děsil nacisty a otravoval komunisty. A údržbáře ještě léta po válce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články