fb pixel Když The Beatles zahráli Londýňanům k obědu: Poslední živý koncert slavných Brouků ukončila policie – G.cz
Vyhledávání

Když The Beatles zahráli Londýňanům k obědu: Poslední živý koncert slavných Brouků ukončila policie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Čtyřka, která se dá bez pardonu označit za jeden z největších hudebních fenoménů 20. století – to jsou The Beatles. Britská „Fab Four“ vydala 12 studiových alb a pobláznila miliony fanoušků a hlavně fanynek po celém světě. Právě v jejich myslích je černě zapsán 31. leden 1969 – tehdy totiž jejich idolové naposledy zahráli živě a společně.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.1.2020, 07:59

Mejdan na střeše

Všechno krásné jednou končí. Nádherným příkladem toho jsou kultovní The Beatles, jejichž rozpad v roce 1970 zasáhl tolik lidí a stal se natolik legendárním, že narážky na něj a jeho příčiny přežívají v popkultuře a někdy i v běžném hovoru dodnes (kdo nenazval kamarádovu novou přítelkyni aspoň jednou Yoko, ten jako by snad ani nebyl). Naštěstí se tahle banda se svými fanoušky stihla rozloučit albem Let It Be a především vlastně spontánním posledním společným živým vystoupením, které se odehrálo 31. ledna 1969 na střeše domu v Savile Row v Londýně, kde sídlila společnost slavné kapely Apple.

V téhle „broučí centrále“ bylo živo. Kancelář tam měl jejich účetní, ale také astrolog. O Vánocích 68 se tam konal vánoční večírek, kam byly pozvány i děti. Přišlo jich něco kolem stovky a John Lennon s Yoko Ono jim rozdávali dárky. O měsíc později pak kapela, která už se tehdy dost hádala a pomalu, ale jistě spěla ke svému konci, nahrávala písničky pro album, které později vyšlo pod názvem Let It Be a stalo se poslední studiovou deskou kapely.

No, a když se kluci jednou pěkně (a vzácně) sešli dobře naladěni, zašli se na střechu Apple Corps nadýchat čerstvého vzduchu... A právě tehdy přišel nápad nevystoupit normálně, ale prostě se na Londýňany vytasit s nečekaným gigem uprostřed dne a přímo na tom místě. Poslední lednový den tak The Beatles na střechu domu vytahali aparaturu a kamery a někdy kolem poledne, když řada obyvatel britské metropole v okolí obědvala, spustili show jako za starých časů. Celé to ale mělo ještě jeden důvod – k Let It Be měl vzniknout dokument z natáčení a kapela si řekla, že záběry z koncertu na střeše by se do něj hodily (ostatně, přesně to se pak taky stalo). Proto si tehdy pozvali štáb, aby akci snímal z helikoptéry, ale k tomu rockeři nedostali povolení.

Celá akce, při níž se rozhodně nikdo neohlížel na volume na zesilovačích, trvala 42 minut. Zazněly během ní písně Get Back, Don’t Let Me Down, I’ve Got A Feeling, The One After 909 a Dig A Pony. Ne všem se „randál“ líbil, a tak si spořádanější úředníci z okolí na hluk stěžovali policii s tím, že kvůli kapele nemohou pracovat, dokonce ani telefonovat! A tak se na místo vydali muži zákona, kteří na střechu poctivě vylezli a Lennonovi a Harrisonovi prostě odpojili aparaturu.

Lennon na závěr pronesl jen: „Rád bych vám jménem kapely poděkoval a doufám, že jsme v konkurzu uspěli.“ A tím bylo řečeno vše, vlastně už úplně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články