fb pixel Když se z krále rokenrolu stal řadový vojín: Armáda si se mnou může dělat, co chce – G.cz
Vyhledávání

Když se z krále rokenrolu stal řadový vojín: Armáda si se mnou může dělat, co chce

Zdroj: Vittoriano Rastelli - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51818874

Psal se 24. březen roku 1958, když ukázal americký „strýček Sam“ i na nejpopulárnějšího interpreta té doby – Elvise Presleyho. Mladý král rokenrolu byl odveden armádou Spojených států amerických a stal se řadovým vojínem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 25.3.2023, 09:37

Služba je služba

Když Elvis Presley 8. ledna roku 1953 dovršil 18 let, splnil svou vlasteneckou povinnost a zákonnou povinnost zaregistrovat se v systému výběrové služby, čímž se stal způsobilým pro odvod.

V té době stále probíhala válka v Koreji, ale Elvis jako řádný student střední školy L. C. Humese v Memphisu získal odklad, díky němuž mu v posledních měsících konfliktu nehrozil odvod do armády. O čtyři roky později, když se konečně objevilo jeho povolávací číslo, dostal Elvis další odklad, tentokrát však ze zcela jiného důvodu: aby mohl dokončit natáčení svého třetího hollywoodského filmu King Creole.

Strýček Sam

Když byla tato povinnost splněna, „strýček Sam“ už nechtěl déle čekat. Dne 24. března roku 1958 byl Elvis Presley skutečně odveden, čímž začal svůj den ještě jako král rokenrolu, ale skončil ho jako řadový vojín armády Spojených států. Elvis se dle veřejných prohlášení na službu těšil a chtěl, aby s ním bylo zacházeno jako s každým. „Armáda si se mnou může dělat, co chce,“ prohlásil Elvis Presley.

Elvisův manažer, „plukovník“ Tom Parker, se postaral o to, aby měl po ruce fotografa, který zdokumentoval každý okamžik tohoto velkého dne, jenž začal v Gracelandu před šestou hodinou ranní. Fotografie zachycují Elvise v tmavých kalhotách, košili s rozepnutým límečkem a vkusném kostkovaném sportovním kabátě, jak se chystá s podobně oblečenou maminkou a tatínkem vyrazit na krátkou cestu do nástupního střediska v centru Memphisu.

Třiadvacetiletý Elvis vypadal samozřejmě fantasticky a jeho tvář neprozrazovala ani náznak nervozity nebo lítosti. Plochý výraz ve tváři Gladys Presleyové a tmavé kruhy pod očima však naznačovaly, jak na ni emocionálně zapůsobila příprava poslat své jediné dítě na dvouletý pobyt mimo domov – mnohem déle, než kdy předtím byli s Elvisem odloučeni.

Priscilla Beaulieu a nový Presley

Bylo to naposledy, kdy Elvis viděl svou matku v dobrém zdravotním stavu, protože později na jaře toho roku jí byla diagnostikována žloutenka a byla hospitalizována během Elvisovy první víkendové dovolené. V srpnu byla Elvisovi opět udělena dovolená, aby se mohl věnovat matce na smrtelné posteli. Gladys Presleyová zemřela 14. srpna 1958 a o čtyři týdny později Elvis odjel vykonávat službu do Německa.

Během dvou let v armádě se v Elvisově životě odehrály další velké změny. Během pobytu v Německu se seznámil se čtrnáctiletou Priscillou Beaulieu a sledoval, jak se na výsluní americké popové scény dostávají nové idoly teenagerů. Na jaře 1960 se Elvis vrátil na svůj právoplatný trůn, ale jeho armádní léta znamenala jasnou hranici mezi starým a novým Elvisem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články