fb pixel Když se stal Arnold Schwarzenegger guvernérem Kalifornie: Kandidoval proti politikům, hercům i hvězdě z filmů pro dospělé – G.cz
Vyhledávání

Když se stal Arnold Schwarzenegger guvernérem Kalifornie: Kandidoval proti politikům, hercům i hvězdě z filmů pro dospělé

Zdroj: John E. Biever - [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77097059

7. října roku 2003 byl herec a kulturista Arnold Schwarzenegger zvolen guvernérem Kalifornie, nejlidnatějšího amerického státu s pátou největší ekonomikou na světě. Navzdory své nezkušenosti Schwarzenegger zvítězil v jedenáctitýdenní kampani a nahradil Graye Davise, jenž se stal prvním guvernérem Spojených států odvolaným lidem od roku 1921.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.10.2022, 09:49

Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července roku 1947 v rakouském Thalu a s kulturistikou začal již jako teenager. Ve 20 letech vyhrál první ze čtyř šampionátů v kulturistice „Mr. Universe“ a v roce 1968 se přestěhoval do Spojených států amerických.

Získal také tehdy rekordních sedm titulů „Mr. Olympia“, čímž si definitivně zajistil pověst kulturistické legendy. Brzy se začal objevovat ve filmech – svou kariéru tehdy budoval zejména na základech své postavy, která byla v Hollywoodu nevídaná.

Poprvé na sebe upoutal pozornost široké veřejnosti ve filmu Zůstaň hladový (1976), za který obdržel Zlatý glóbus. Zaujal rovněž v dokumentárním filmu Pumping Iron (1977). Současně se věnoval svému bakalářskému studiu na University of Wisconsin-Superior, které dokončil v roce 1979.

Filmová kariéra

Schwarzeneggerova filmová kariéra se intenzivně rozjela po jeho hlavní roli v dnes již legendárním klasickém snímku Barbar Conan (1982). V roce 1983 získal americké občanství a v následujícím roce natočil svůj nejslavnější film Terminátor pod taktovkou režiséra Jamese Camerona.

Přestože jeho herecký talent lze pravděpodobně výstižně označit za „nedokonalý“, stal se Schwarzenegger jednou z nejvyhledávanějších hvězd akčních filmů 80. a 90. let a těšil se velice lukrativní kariéře.

Pozornost americké veřejnosti si pak získal i svým osobním životem – v roce 1986 se oženil s televizní novinářkou Marií Shriverovou, neteří zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho. Když jeho filmová kariéra začala stagnovat, oznámil Schwarzenegger – přesvědčený stoupenec Republikánské strany, o němž se dlouho předpokládalo, že má politické ambice – během vystoupení v pořadu The Tonight Show with Jay Leno svou kandidaturu na guvernéra Kalifornie.

Vítězství bez politické zkušenosti

Kromě svého působení ve funkci předsedy prezidentské rady pro tělesnou zdatnost a sport za prezidenta George Bushe ml. měl Schwarzenegger jen málo politických zkušeností. Jeho kampaň, v níž používal hlášky známé z vlastní filmové kariéry, byla provázena kritikou jeho užívání anabolických steroidů a také obviněními ze sexuálních deliktů a rasismu.

Nutno podotknout, že Schwarzenegger měl na volebním lístku se 135 kandidáty značnou konkurenci. Objevili se na něm totiž jak kariérní politici, tak i další herci, a dokonce jedna hvězda filmů pro dospělé.

Přesto dokázal Schwarzenegger obratně využít svou popularitu k vítězství a oslovit kalifornské voliče. Svého největšího soupeře, demokratického viceguvernéra Cruze Bustamanteho, porazil o více než milion hlasů. Schwarzenegger byl guvernérem celá dvě funkční období, v roce 2011 se pak vrátil zpět k herectví. Téhož roku se rozešel se Shriverovou.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články