fb pixel Když pád basketbalisty pošle k zemi akcie: Rozbitá bota stála Nike více než miliardu dolarů – G.cz
Vyhledávání

Když pád basketbalisty pošle k zemi akcie: Rozbitá bota stála Nike více než miliardu dolarů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Akciové trhy jsou hodně turbulentní, o čemž se nedávno přesvědčila firma Nike, jejíž akcie po incidentu s roztrženou botou budoucí basketbalové hvězdy Ziona Williamsona, spadly během jediného dne téměř o 2 procenta, což odpovídá hodnotě přes miliardu dolarů. Není to ojedinělý případ, aktuálně ztrácí také Tesla, jejíž ředitel Elon Musk se potýká s obviněním z pohrdáním soudem.

Václav Roman
Václav Roman 26.2.2019, 11:40

Bota za miliardu dolarů

Na příkladech světoznámého výrobce bot a elektromobilů je jasně patrné, jak jsou akciové trhy citlivé. Vše je navíc umocněno tím, že se zprávy šíří závratnou rychlostí prostřednictvím sociálních sítí.

Představte si následující situaci: Koupíte si nové značkové boty, jdete si v nich poprvé zaběhat, když tu se jedna z nich rozpadne, vy upadnete a zraníte se. Kromě toho, že "ty šmejdy“ půjdete reklamovat a případně se budete domáhat odškodnění, můžete si zanadávat na Facebooku a pár lidí z vašeho okolí od nákupu dané značky nejspíše odradíte. Pokud se to bude hodně sdílet, může mít nešťastná událost na tržby společnosti větší dopad. A teď si představte, že jste vycházející hvězda světového basketbalu a zraky k vám upínají miliony fanoušků.

Minulý týden se odehrál hodně sledovaný finálový zápas univerzitní soutěže, ve kterém proti sobě stály týmy Duke a North Carolina. Jen pro představu, jak moc byl tento match exponovaný, zmíníme, že ceny za lístky se pohybovaly v přepočtu někde na 60 tisících korunách.

Mnohem více než samotný výsledek se však po zápase řešila jiná věc. Osmnáctiletý Zion Williamson, který je předpokládanou jedničkou draftu NBA, odehrál pouhých 36 sekund, než se mu protrhla bota a skončil s podvrtnutým kolenem. Jednalo se o boty Nike PG 2.5 PE, a i když se společnost nechala slyšet, že jde o ojedinělý případ, na televizních obrazovkách to viděly miliony lidí a akcie začaly padat.

A není to jediný problém, kterému společnost Nike musí čelit. Problémy jsou i s chytrými botami, které se kvůli nefunkční aplikaci samy nazavazují, což je u samozavazovacích bot, které vyjdou v přepočtu na 8 tisíc korun, docela velká bota.

Trable má i Elon

Společnost Nike není jedinou společností, která v poslední době řeší problémy s poklesem ceny akcií. Obdobně je na tom i výrobce elektromobilů Tesla, jejíž akcie se propadly o 5 %, když Elon Musk zmínil odhad letošní výroby automobilů, což má ovšem zakázané. Musk se totiž musel zavázat, že nebude prostřednictvím Twitteru ovlivňovat akciový trh, což udělal a teď kvůli tomu čelí obvinění z pohrdání soudem, kvůli čemuž připomíná vývoj hodnoty akcií Tesly jízdu na horské dráze.

A když jsme u těch peněz, podívejte se, jak jsme mohli platit frankem nebo hřivnou: Nakonec vyhrála koruna. A už je tu s námi sto let!

Podobné články

Doporučujeme

Další články