fb pixel Mohli jsme platit frankem nebo hřivnou: Nakonec vyhrála koruna. Už je tu s námi sto let! – G.cz
Vyhledávání

Mohli jsme platit frankem nebo hřivnou: Nakonec vyhrála koruna. Už je tu s námi sto let!

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Našemu platidlu je přesně sto let! Československá koruna byla zákonem ustavena dne 25. února 1919, a proto si dnes připomínáme významné výročí zavedení československé měny. Věděli jste, že za některé sběratelsky atraktivní prvorepublikové mince byste si dnes mohli pořídit auto?

Václav Roman
Václav Roman 25.2.2019, 15:36

Koruna slaví 100!

Když byla vyhlášena v roce 1918 Československá republika, bylo nutno rozhodnout, čím se v novém svrchovaném státě bude platit. Název měny je přitom stejně důležitý jako vzhled. Původně se uvažovalo o názvech jako hřivna, frank či sokol, nakonec však zvítězila koruna, což je jméno, které se používalo zejména v zemích severní a střední Evropy.

Zákonem byla československá koruna ustanovena dne 25. února 1919. Prvním krokem bylo stažení a okolkování rakousko-uherských bankovek, k čemuž došlo mezi 3. a 19. březnem 1919. Tyto okolkované peníze pak byly následně vyměňovány za nové státovky, které už byly československé.

Jako úplně první se do oběhu dostala stokorunová státovka, k čemuž došlo 15. dubna 1919. Z mincí se do jako první objevily dvacetihaléře a padesátihaléře, na kterých byl vyražen ročník 1921. Korunovou mincí se pak platilo od roku 1922.

Jak tyto mince vypadaly, které z nich mají dnes největší sběratelskou hodnotu? To se spolu s dalšími zajímavostmi dozvíte v následující galerii, ve které vám představíme prvorepublikové peníze:

A zde si můžete přečíst o letošních Oscarech: Filmem roku je Zelená kniha, Rami Malek získal Oscara za Mercuryho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články