Třetí díl bez Kevina, ale se Scarlett Johansson
Třetí díl Sám doma měl původně vzniknout ještě s Macaulay Culkinem v roli malého Kevina McCallistera, ale hvězda prvních dvou filmů odmítla hrát v dalším pokračování. Jakmile se o Culkinově odchodu dozvěděli ostatní herci a režisér Chris Columbus, okamžitě z projektu vycouvali. Producenti se proto rozhodli svěřit film střihačovi původních snímků Raja Gosnellovi, jenž spolu se scenáristou Johnem Hudgesem vytvořil zcela nové postavy – nicméně klasická zápletka s malým klukem, který brání dům proti bandě zločinců, zůstala zachována. Tentokrát malého Alexe obtěžuje parta teroristů, kteří chtějí získat supertajný vojenský chip, co je uložený v autě na dálkové ovládání. Scénář je to značně debilní, ale to divákům nevadilo. Film z roku 1997 byl komerčně úspěšný a vydělal přes 79 milionů dolarů, což není zrovna zanedbatelná částka. Kvalit původních dvou dílů snímek zcela určitě nedosahuje, ale i tak se na něj dá dívat bez většího poškození mozku – a také se zde objeví Scarlett Johansson ve své úplně první roli.
Z milovaného filmu audiovizuální lobotomie
Podle toho, co následovalo, vypadá Sám doma 3 jako oscarový snímek roku. Sám doma 4 z roku 2002 byl zoufalým pokusem resuscitovat celou sérii – tentokrát se tvůrci úplně vykašlali na nějakou kontinuitu nebo snad herecké výkony. Snímek kvalitou připomínající české seriály z produkce komerčních televizí nám představil opět Kevina McCallistera, ale zahraného nějakým zcela neznámým a ke všemu neskutečně nesympatickým klukem, jehož otec se přestěhoval do obří vily a malý Kevin musel opět bránit dům proti Marvovi – nejedná se ovšem o Marva z prvního dílu, ale o jakousi podivnou pubertální verzi milovaného zločince, která se celou dobu neskutečně kření, takže máte po 10 minutách sledování tohohle kinematografického zločinu proti lidskosti chuť prohodit ovladač skrz obrazovku, jen aby to už skončilo. Zajímavostí je, že tvůrci (lze-li bytostem odpovědným za tento počin vůbec tak říkat) oslovili s nabídkou zopakovat si roli Marva Daniela Sterna, který postavu hrál v prvních dvou dílech série – Stern je celkem razantně poslal do háje s tím, že film je pro něj „urážkou a totálním odpadem“. Nezbývá než důrazně souhlasit.
Vaření z vody pokračuje pátým dílem
A jelikož Hollywoodu docházejí nápady, nějakou chytrou hlavu o 10 let později napadlo, že by bylo fajn natočit další díl Sám doma, v pořadí už pátý. Protože dvakrát znásilnit milovanou klasiku je prostě málo. Páté pokračování Sám doma se tentokrát odehrává v Maine, kam se malý Finn Baxter (Kevina tentokrát nechali producenti odpočívat v pokoji) odstěhoval se svou rodinou z Kalifornie. A ano, Finna hraje další nesympatický herec, který celé dny prosedí jen u počítače (asi nějaká sociální kritika doby), když jeho dům přepadnou zločinci. Proč? Protože má Finnova rodina ve sklepě vzácný obraz, o kterém neví – jako by scenáristé otevřeně říkali, že už neví, jak více vařit z vody. Ve filmu si z nějakého neznámého důvodu zahrál oceňovaný herec Malcolm McDowell, známý též jako Alex z Mechanického pomeranče, ale ani jeho přítomnost nedokáže obhájit existenci tohoto naprosto zbytečného snímku.
Třetí až páté pokračování Sám doma jsou důkazem toho, že lidská hamižnost dokáže zničit sebekrásnější věc. Nejjednodušší bude prostě dělat, že se tyhle tři filmy nikdy nestaly. Takže si prosím letos nekažte Vánoce a omezte sledování Sám doma na první dva snímky. Ty jsou skvělé – navíc v druhém díle si zahrál i Donald Trump. Škoda, že u herectví nezůstal.
A tady si přečtěte o 10 nejlepších vánočních albech všech dob.