fb pixel Merry Christmas, Baby! aneb 10 nejlepších vánočních alb všech dob – G.cz
Vyhledávání

Merry Christmas, Baby! aneb 10 nejlepších vánočních alb všech dob

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční hudba. Mnozí slavní umělci v průběhu let nahráli mnoho svátečních písniček a někteří to dotáhli tak daleko, že nahráli rovnou celé album. Vybrali jsme pro vás deset nejlepších takových desek, kterými si můžete zpříjemnit balení dárků nebo pečení cukroví.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 12.12.2018, 08:14

1. Frank Sinatra – Christmas Songs by Sinatra (1948)

Jeden z nejlepších zpěváků všech dob, slavný Frank Sinatra, vydal své první vánoční album již v roce 1948 a dodnes patří k jeho nejlepší počinům. Deska obsahuje všechny klasické americké vánoční písničky od White Christmas po Let It Snow, ale hlavně se tu objevují originální rozhlasové nahrávky tradičních koled, které Sinatra nazpíval pro americké vojáky, co trávili Vánoce roku 1944 v zákopech v Evropě. To dodává koledám O, Little Town of Bethlehem nebo Ave Maria úplně nový, lidský rozměr.

2. She & Him – Christmas Party (2016)

Zooey Deschanel (krom toho, že má tu nejlepší ofinu na světě) je poměrně zdatnou zpěvačkou. Se svým kolegou M. Wardem nahrála v rámci projektu dua She & Him dokonce dvě vánoční desky – my vám ale doporučujeme tu druhou, povedenější. Příjemně poklidná nahrávka okořeněná melancholickým hlasem Zooey Deschanel a hrou na ukulele dělá z téhle desky jeden z nejlepších vánočních kousků poslední doby. A taková indie coververze All I Want for Christmas Is You překonává uječený originál od Mariah Carey o parník.

3. The Beach Boys – The Beach Boys' Christmas Album (1964)

Nejslavnější americká kapela své doby vydala na začátku kariéry surf-rockovou vánoční desku, na které se ale už začínaly projevovat budoucí progresivní postupy. Frontman kapely Brian Wilson napsal pro album pět nových skladeb, zbytek jsou vánoční klasiky. A upřímně musíme říct, že některé z Wilsonových originálů se klasikám směle vyrovnávají. Třeba taková Merry Christmas, Baby by mohla směle figurovat v žebříčku nejlepších vánočních písní vůbec.

4. Různí umělci – A Very Special Christmas (1987)

Album, ze kterého výtěžek putoval na podporu tělesně postižených sportovců, je kompilací vánočních písní od těch nejpopulárnějších umělců konce 80. let. Někteří nahráli jen jednoduchou moderní coververzi jako Eurythmics Winter Wonderland, ale třeba takový Sting vytvořil moderní verzi tradiční španělské koledy Gabriel’s Message ze 13. století. A nejdále šli otcové rapu Run D.M.C., kteří napsali zřejmě první hip-hopový vánoční song vůbec, a sice skvělou Christmas in Hollis. Netradiční deska, přesto skvělá a hlavně umělecky hodnotná!

5. Bing Crosby – White Christmas (1945)

Crosbyho verze White Christmas je dodnes nejprodávanějším singlem všech dob s více než 100 miliony prodanými kopiemi. Na tento úspěch zpěvák navázal stejnojmenným albem z roku 1945, které v podstatě založilo tradici vydávaní vánočních desek. Crosbyho sametový hlas vás při poslechu Silent Night nebo Mele Kalikimaka přenese zpět do poloviny minulého století. Hledáte-li vánoční nostalgii, je Crosby jasnou volbou.

6. Sia – Everyday Is Christmas (2017)

Svérázná umělkyně Sia vydala před čtyřmi lety svou první vánoční desku, která je zcela určitě nejoriginálnější sváteční nahrávkou současnosti. Australská zpěvačka napsala celkem deset nových zimních songů, které v sobě spojují tradiční vánoční motivy s moderní popovou produkcí. Ta přesto není úplně běžná. Nejlepší jsou ale dva závěrečné songy – zatímco titulní skladba je poměrně dost živá, poslední Underneath The Christmas Lights je pomalou, až romantickou skladbou zahranou na piano, která skvěle uzavírá toto netradiční vánoční album. Takhle se má dělat pop!

7. The Beatles – The Beatles' Christmas Album (1970)

Beatles v průběhu své kariéry vydávali každé Vánoce pro členy svého fanklubu krátké několikaminutové nahrávky, ve kterých popřáli svým poslouchačům veselé Vánoce – první vánoční poselství četli Beatles ještě z předem připraveného scénáře od svých manažerů, ale časem začali vytvářet své vlastní, značně vtipné, vzkazy, ve kterých se objevilo i několik vánočních písniček. Vše to vyvrcholilo v psychedelickém roce 1967, kdy Beatles nahráli celou rozhlasovou hru, pro kterou složili veselou Christmas Time Is Here Again. Po rozpadu kapely v roce 1970 se nahrávací společnost rozhodla všechny vzkazy a písničky vydat na kompilačním vánočním albu, které pojmenovala The Beatles' Christmas Album. Bohužel, vydávání nahrávek Beatles je značně složitý a pomalý proces, a proto dodnes nebylo album znovu oficiálně vydáno a velice špatně se shání. Naštěstí se dá většina desky najít na YouTube, a proto si i vy můžete užít Christmas Time s brouky.

8. Stevie Wonder – Someday at Christmas (1967)

Soulové Vánoce vám přeje Stevie Wonder na své nestárnoucí klasice Someday at Christmas – právě v titulní skladbě Wonder krásně spojuje hřejivé poselství Vánoc se snem o světovém míru. Nebo naopak taková What Christmas Means to Me roztančí nejednu vánoční párty.

9. Elvis Presley – Elvis' Christmas Album (1957)

S 20 miliony prodanými kusy zůstává tohle Elvisovo album nejprodávanějším vánočním albem všech dob. A právem. Elvisův hlas se k Vánocům dokonale hodí – třeba taková pomalá Blue Christmas je zcela jistě jednou z nejlepších písní, které kdy Král nahrál. I fandové rock and rollu si přijdou na své se Santa Bring My Baby Back (To Me).

10. Phil Spector – A Christmas Gift for You from Phil Spector (1963)

Nejslavnější vánoční album všech dob nahrál geniální producent Phil Spector spolu se svými nejoblíbenějšími umělci jako byli The Ronettes, The Crystals nebo Darlene Love. Dodnes vysoce ceněné a populární album obsahuje jedny z nejpopulárnějších vánočních hitů od Sleigh Ride po Christmas (Baby Please Come Home). Že je neznáte? Tak si zkuste někdy pustit jakýkoliv americký vánoční film – skladby z tohoto alba hrají snad v každém z nich.

A jestli ještě pořád nejste ve vánoční náladě, tak si připomeňte 11 nejdivnějších vánočních hraček, které jste museli mít (a do ledna byly hozené pod postelí).

Podobné články

Doporučujeme

Další články