fb pixel Charles Darwin se asi obrací v hrobě. Turecko skončí s výukou evoluce, je prý kontroverzní – G.cz
Vyhledávání

Charles Darwin se asi obrací v hrobě. Turecko skončí s výukou evoluce, je prý kontroverzní

Zdroj: independent.co.uk

Základní školy v Turecku přestanou vyučovat své žáky o evoluci podle Charlese Darwina. Podle tureckého předsedy výboru pro vzdělávání se jedná o diskutabilní a kontroverzní teorii, která je pro žáky moc komplikované téma. Alpasnus Durmus, šéf učebního plánu pro ministerstvo školství, uvedl, že evoluční teorie bude ze školních osnov do roku 2019 odstraněna.

Martin Miko
Martin Miko 24.6.2017, 12:51

Konec evoluce v Turecku

Pro turecké školství se jedná o krok zpět. Znalosti žáků základních škol v oblasti biologie budou tak odloženy a toto učivo se bude probírat až na vysokých školách, což znamená, že absolventi základních a středních škol nezískají základní povědomí biologické evoluci, která popisuje vznik a vývoj evoluci živočišných druhů na planetě Zemi. Alpaslan Durmus poznamenal, že biologické předměty jsou mimo porozumění žáků základních škol.

Ministerstvo školství v Turecku se tak dle očekávání zaměří více na výuku náboženství a zvýší i počet vyučovacích hodin zaměřených na religionalistiku. Durmus přiznal, že se rovněž zvýší důraz na výzkumy a teorie muslimských a tureckých vědců. Změny se budou týkat i výuky historie, což znamená, že se upozadí eurocentristický přístup vzdělání.

Finální osnovy až po ramadánu

Návrh na změnu učebních osnov ze strany Durmuse byl již schválen tureckým prezidentem Erdoganem. Finální podoba učebních osnov pro žáky a studenty tureckých škol bude zveřejněna příští týden. Toto rozhodnutí se stalo terčem rozhořčení ze strany vysokých škol v Turecku. Ti kritizují rozhodnutí turecké vlády s vyjádřením, že Turecko se dostává do stejné kategorie jako například Saudská Arábie, kde jsou školní osnovy založené na náboženství a popírají výuku evoluční teorie.

Degenerace příští generace

„Školní předměty v oblasti vědy a techniky na základních školách by měly být vyučovány a navzájem propojovány. Žáci se s touto problematikou budou setkávat i v běžném životě v průběhu let, proto by jim měl být umožněn pohled na evoluční vývoj,“ zveřejnili akademici ve svém prohlášení jako reakci na rozhodnutí vlády.

Ačkoliv není evoluce přijímána tureckými muslimy, někteří liberální stoupenci islámu uvedli, že Darwinova teorie není neslučitelná s učením koránu. Vzdělávání je vnímáno jako citlivé téma a to zejména z důvodu utváření dalších generací, které by v tomto případě způsobilo katastrofální důsledky v oblasti všeobecných znalostí Turků.

A TADY si přečtěte o 7 prapodivných nemocích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články