Chtěli byste být poslancem? Značnou část lidí ke kariéře ve vysoké politice nemotivuje ani tak touha po tom pracovat pro druhé a zodpovědně se podílet na vedení České republiky a tvořit zákony, ale spíše vidina nadstandardního výdělku. Co se platových podmínek týče, opravdu na tom poslanci nejsou vůbec špatně. Každému ze dvou set členů Poslanecké sněmovny náleží minimální základ 65 tisíc korun. U toho ale zákonodárci ani zdaleka nekončí. K platu mají příplatky za členství ve sněmovních výborech a podvýborech i za funkce v rámci organizační struktury dolní komory parlamentu.
K samotné fixní složce platu pak každému poslanci náleží možnost čerpat náhrady výdajů spojených s výkonem mandátu. Zde se rovněž rozhodně nejedná o nějaké zanedbatelné sumy. Každý poslanec má nárok až na 117 600 Kč na reprezentaci a na 182 436 Kč za administrativní a odbornou práci. Na mzdy asistentů pak ročně připadá až 468 000 Kč a až 60 000 Kč může poslanec vyčerpat za telefon. Podle toho, odkud poslanec je, si pak může říct až o 438 000 Kč na cestovné a až 386 400 na provoz a pronájem kanceláře. Pokud se jedná o mimopražské poslance, mohou si zažádat i o příspěvek na ubytování ve výši až 204 000 korun.
Server iDNES.cz zpracoval na konci volebního období přehled toho, jak si poslanci při čerpání náhrad počínali. U značné části z nich je na první pohled patrné, že možnost čerpat peníze brali spíše jako povinnost a k pobírání náhrad se postavili stylem, že státu nenechají ani korunu k dobru. Naprostými náhradovými šampiony se v uplynulém volebním období stali poslanci KSČM z Moravskoslezského kraje. Králem čerpačů je poslanec René Číp a za ním se v těsném závěsu umístili jeho straničtí kolegové Leo Luzar a Milada Halíková. Pomyslnou TOP 5 náhradových čarodějů uzavírá dvojice poslanců ČSSD Ladislav Šincl a Pavlína Nytrová.
Ostravský komunista Číp byl v čerpání náhrad opravdu svědomitý a z limitu 152 703 Kč měsíčně průměrně čerpal 99,5 %. U poslanců z Moravskoslezského kraje je vysoká výše náhrad na jednu stranu pochopitelná. Vzhledem ke vzdálenosti Ostrava-Praha mají nárok na nejvyšší cestovní náhrady a vzhledem k tomu, že Ostrava je velkým městem, pobírají i vysoké příspěvky na chod kanceláře. U komunistů je pak stranickým specifikem, že si kanceláře za plnou výši pronajímají v budovách, které patří KSČM a peníze z náhrad tak doputují do stranické pokladny. KSČM obecně patří ke stranám, jejichž zástupci se snaží čerpat náhrady naplno. Nejstřídmější jsou v tomto ohledu poslanci hnutí STAN, kteří si v průměru od státu účtují o 30 tisíc míň než komunisté.
Tady se podívejte na to, kdo z poslanců ve sněmovně nejvíce chyběl.