Pro většinu českých politických stran skončily volby do Poslanecké sněmovny debaklem. Drtivé vítězství hnutí ANO Andreje Babiše a vzestup Pirátů a SPD znamenal pro zbývající tradiční strany často nejslabší volební výsledky v polistopadové historii. Na funkci předsedy tak již rezignoval předseda Zelených Matěj Stropnický, své funkce dají k dispozici předsedové Lidovců a TOP 09 Pavel Bělobrádek a Miroslav Kalousek a otazníky se vznášejí i nad pozicí šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a hlavně pak nad vedením ČSSD.
Pro sociální demokraty představují tyto volby asi nejbolestivější ránu. Z vítěze předchozích voleb s padesáti poslanci se rázem stala strana, která nezískala ani 7,5 % hlasů a ve sněmovně ji nyní bude zastupovat pouhých patnáct zákonodárců. K obměně ve vedení strany přitom došlo již několik měsíců před volbami. Bohuslav Sobotka zůstal pouze předsedou vlády a vedením strany byl dočasně pověřen Milan Chovanec s tím, že volebním lídrem bude Lubomír Zaorálek. Jakkoliv mělo nastolení tohoto vůdčího triumvirátu zastavit propad preferencí ČSSD, výsledný efekt byl přesně opačný.
Nejen členové, ale i voliči ČSSD se nyní několik dní po volbách stále častěji ptají, kdo na sebe za tristní volební výsledek vezme zodpovědnost. Všichni se shodují na tom, že strana potřebuje restart a nové vedení, jinak ji čeká definitivní zkáza. Na tom, kdo by ale v novém vedení České strany sociálně demokratické zasednout měl, aby stranu pozvedl zpět na výsluní, už ale shoda nepanuje. Svou příležitost nicméně vycítili i tváře, které mnozí považovali v ČSSD za již zapomenuté. O slovo se opět hlásí skupinka členů, která po volbách v roce 2013 osnovala vnitrostranický převrat spolu s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech a do hry se vrací i bývalý předseda a expremiér Jiří Paroubek.
Z takzvaných lánských pučistů přežil v rámci stranických špiček jen Milan Chovanec, který se nakonec přiklonil na stranu Bohuslava Sobotky. Michal Hašek, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc během uplynulého volebního období pozbyli stranické i politické funkce a zdálo se, že jejich vrcholné angažmá v rámci ČSSD je již minulostí. Nyní ale z onoho pomyslného zapomnění vylézají a dávají jasně najevo, že ještě neřekli poslední slovo. Bývalý hejtman Jihočeského kraje Zimola prohlásil, že zvažuje kandidaturu do vedení s tím, že mu nejde o funkci, ale o blaho strany. I jeho někdejší hejtmanský protějšek z jižní Moravy Hašek se ozval s tím, že nabízí straně své zkušenosti. Bazénkový král Škromach si přisadil s tím, že česká sociální demokracie potřebuje svého Fica a s podprahovostí sobě vlastní naznačil, že by tuto roli klidně bral.
Z politického záhrobí se opětovně ozval i někdejší předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Ten se již před volbami neúspěšně pokoušel obnovit své členství v ČSSD. Nyní opětovně chce sociálním demokratům dle svých slov pomoci svými zkušenostmi. Otázkou nicméně je, zda by případné angažmá Paroubka, Haška, Škromacha a Zimoly bylo tím, co ČSSD potřebuje. Spíše než návrat starých kádrů s kontroverzní minulostí mnoha kauz by sociální demokraté potřebovali nabrat úplně nový vítr do plachet s neokoukanými osobnostmi, které dokáží opětovně šířit sociálně demokratické myšlenky mezi voliče a učinit stranu znovu atraktivní. Jinak se po bezmála 140 letech existence sociální demokracie ocitne na okraji politické mapy.
A TADY si přečtěte, že Zelení se dali po volbách na žebrotu.