Kdo ve světě nosí dárky?
Kdo by nemiloval vánoční dárky. Tato vánoční tradice sice pochází z dob starověkého Říma, nicméně k ustáleným zvykům se začala řadit až v 19. století, kdy bylo zvykem nadělovat si dárky mezi členy rodiny, ale i mezi služebnictvem. Rozdávalo se oblečení, ale i přilepšení ke mzdě, které bychom mohli přirovnat k dnešnímu 13. platu. Samozřejmostí bylo i obdarování chudých lidí. Od toho vznikl název pro Štědrý den. Chudí dostávali dary od bohatých, kteří se podle křesťanských zvyků v této době chovali solidárněji než jindy.
Teprve až na začátku 20. století se v době hospodářské prosperity dávání dárků stalo běžnou součástí lidských životů. Lidé si mezi sebou dávali všemožné drobnosti a hračky, což zůstalo až do současnosti. Na dárcích jsou postaveny současné Vánoce, protože pomáhají rozpumpovávat ekonomiku a pro obchodníky se toto období stává tím nejziskovějším v celém roce.
Zásadní otázkou však zůstává, kdo ty dárky dětem během Vánoc nosí. Všichni víme, že v Česku k nám 24. prosince večer přichází Ježíšek, který nosí dárky všem dětem. Naproti tomu americký Santa Claus v červeném kostýmu, kterého známe z reklam na Coca-Colu, létá na svých saních po celém světě a v noci z 24. na 25. prosince rozdává dárky dětem, které si je rozbalují až ráno. V Rusku slaví pro změnu Vánoce až o dva týdny později než my, protože díky svému náboženství vyznávají svátek Zjevení Páně, který připadá na 6. ledna. Dárky tam však naděluje Děda Mráz.
Nicméně Ježíška nemáme jenom v Česku. Existuje i v rámci jiných zemích, jako je například Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko nebo část Německa. Naproti tomu v severských zemích rozdávají dárky skřítci. V Norsku se mu říká Julenissen, ten má ale ještě i pomocnici, ve Švédsku Jultomten a ve Finsku zase Joulupukki. Velmi specifické je to v Řecku, kde děti dostávají dárky od svatého Basila, a to na Silvestra. V některých zemích je to zase svatý Mikuláš, kdo rozdává dárky na Štědrý den. Tímto způsobem to znají například v Polsku nebo v Itálii, kde mu však říkají Babbo Natale.
Naprosto odlišné to mají například v Argentině, kde se slaví Vánoce také až 6. ledna. V té době je v zemi šílené vedro, takže místo bramborového salátu s řízkem očekávejte spíš nějaký nápoj s ledem. Nicméně jejich tradiční vánoční večeře zahrnuje exotické ovoce a pečeného páva. Dárky jim pak přiveze kůň Magi, kterému musíte dát za odměnu za dveře vodu a slámu. Argentina není jedinou zemí, kde nosí dárky zvíře. Například v Polynésii rozdává obrovský krab, v Sýrii velbloud a v Norsku pro změnu koza.
Existují však země, kde dárky nerozdávají Ježíšci ani zvířata, ale bohové. To se děje například v Japonsku nebo v Číně.