fb pixel Kauza vánoční kozy, kterou znáte z Ikey: Shoří i letos? – G.cz
Vyhledávání

Kauza vánoční kozy, kterou znáte z Ikey: Shoří i letos?

Obyvatelé švédského Gävlu mají stejně jako každý rok jednu jedinou otázku - shoří opět jejich vánoční koza?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 24.12.2015, 17:00

Pokud byste měli příležitost slavit svátky v zahraničí, zapomeňte na teplé krajiny a vyrazte do Švédska. Ne tak kvůli sněhu, jako spíš poťouchlé náladě, která nahoře na severu každoročně panuje.

Řeč je o městečku Gävle, ve kterém místní od roku 1966 na hlavním "hradním" náměstí každý první Advent staví gigantickou sváteční kozu. Ta se jako symbol Vánoc objevuje téměř ve všech severských zemích a původ má už v předkřesťanské době. V Gävlu má přes několik metrů a je vyrobená z balíků slámy. A přestože by stejně jako naše vánoční stromy měla vydržet celé svátky, většinou takovou životnost nemá.

V Gävlu se stalo tradicí, že obrovskou kozu někdo z místních zlikviduje. Nejčastěji ji spolknou plameny, ale od roku 1966 už "pošla" mnoha různými způsoby. Vtipálci se skutečně nedají zastavit - a vypadá to, že vlastně ani "nestárnou".

Autoři kozy asi opravdu neplánovali, že hon na ni se stane ještě větší událostí než samotné postavení vánočního symbolu. Proto se každý rok ukrutně snaží tenhle kolos před "vandaly" všelijak uchránit. Hasiči ji například v mrazu postříkali celou vodou, aby na ní večer zamrzla na led. Nebo kozu celou natřeli ohnivzdornou kapalinou. Postavili kolem ní plot, nainstalovali kamery, povolali sekuriťáky. A přestože párkrát opravdu podařilo táboráku zabránit, většinou i přes velkou snahu koza zimu nepřežije.

Tady máte výběr z nejlepších ročníků.

1966 - Koza poprvé stála v Gävlu a spolkly ji plameny o silvestrovské noci.

1970 - Jen šest hodin po jejím postavení šla koza k zemi v plamenech. Podle všeho ji zapálili dva podnapilí teenageři.

1972 - Koza se rozpadla, očividně šlo o sabotáž její konstrukce.

1976 - Kozu srazilo auto.

1978 - Zase byla rozmetána na kusy, pomohla tomu nejspíš i pyrotechnika.

1979 - První kozu zničili vandalové ještě předtím, než byla postavena na místo. Druhá koza byla ohnivzdorná. Ani to ji neuchránilo před zničením.

1985 - Koza rekordní velikosti 12 a půl metrů byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů a i když byla chráněna vysokým drátěným plotem a hlídána členy armádní jednotky, v lednu vzplanula jako svíce.

1989 - Shořela ještě předtím, než ji postavili na náměstí. Veřejnost se složila na novou kozu, která znovu shořela v lednu.

1997 - Kozu zasáhla novoroční pyrotechnika a shořela.

1998 - I když byla příšerná sněhová vánice, někomu to stálo za to, aby kozu zapálil. Shořela během okamžiku.

2001 - Kozu zapálil 51letý Američan, který si odseděl 18 dnů ve vazbě a musel zaplatit tučnou pokutu.

2002 - Koza poprvé neshořela celá, byla jen mírně poškozená. Chtěl ji zapálit mladý Švéd, při činu ho ale zastavila.

2004 - Koza shořela tři dny před Vánoci. Žádná ji tentokrát nenahradila.

2011 - Kozu hasiči po jejím postavení na náměstí postříkali celou vodou. Kvůli mírné zimě ale pět dní nato lehla popelem.

2015 - Koza dorazila na své místo 26. listopadu. Stále stojí a na její osud se vypisují sázky nejen ve Švédsku, ale i po celém světě.

A TADY máte 10 věcí, které se stanou letos o Vánocích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články