fb pixel Katolické Polsko vypustilo mapu pedofilních skandálů kněží. Kdy přijde na řadu Česko? – G.cz
Vyhledávání

Katolické Polsko vypustilo mapu pedofilních skandálů kněží. Kdy přijde na řadu Česko?

Zdroj: Csfd.cz

Když se řekne Polsko, napadnou nás dvě věci - vodka a víra. Našimi katolickými sousedy už nějakou dobu otřásají skandály kolem zneužívaní dětí kněžími. Totéž řeší Německo a Vatikán, v Česku jsou zatím pouze náznaky. Možná už by bylo na čase kápnout božskou i u nás.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.12.2018, 11:54

Co by udělal Ježíš?

Mezi nebem a zemí jsou věci, o kterých všichni tak nějak víme, že se dějí, ale nikdo o nich nemluví, ať už ze strachu nebo z rezignovanosti. Jedním takovým tématem je sexuální zneužívání dětí katolickými kněžími. Naštěstí to vypadá, že tahle kategorie pedofily v talárech už déle skrývat nebude.

Poláci zveřejnili velkou mapu případů takového prznění dětí a kněží za toto odsouzených. Velká schůzka kvůli tomuto problému se bude konat i ve Vatikánu. Příběhů o fotkách ministrantů v šuplících svatých otců, sahání na kolínka, o nočních pokusech chlapce znásilnit a hrozit jim božím hněvem, když něco prozradí, přibývá. Jen Česku se to zatím vyhýbá. Je to snad tím, že u nás jsou faráři čistší než jinde?

Nikoliv. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl potvrdil iDNES.cz, že česká církev podobné případy zaznamenala. V září se obecní zastupitel a podnikatel Jiří Kylar na Seznamu svěřil světu s tím, že ho ve dvanácti letech zneužil kněz. Známý je případ kněze Františka Merty, který byl za zneužívání dětí odsouzen v roce 2001. Ale to je pořád málo. Podle Přibyla si církev nevede žádnou evidenci podobných obvinění. Ono je to těžké, když předsedy Rady České biskupské konference pro mládež je to "celé zveličené" a kardinál Duka se k tomu staví tak, že zneužívání dětí není problém čistě církve, ale záležitost celospolečenská (to má sice pravdu, ale jedná se o vyjádření diplomaticky zjednodušené).

Nevhodno hádat, ale pravda bude zřejmě někde tam, že problém zneužívání dětí kněžími hustě prolézá celou římskokatolickou církví jako mor, ale v plném rozsahu to stejně nikdy neuvidíme. Církev dnes nemá ani desetinu vlivu, kterému se těšila většinu své existence v lidské společnosti a další oslabování si nemůže dovolit. Kněží jsou jejím jediným nástrojem. Vysocí církevní představitelé své pěšáky nikdy nepodrazí. A další věc; přiznat, že celibát, který z farářů ty frustrované sexuální predátory vyrábí, je totální nesmysl? Pro katolíky nepředstavitelné. Vždyť to by definitivně podrylo všechno, díky čemu se tato zkostnatělá, přežitá instituce udržuje při životě!

Bylo by fajn, kdyby si věřící konečně uvědomili, že k duchovnímu povznesení nepotřebují chodit jednou týdně klečet před někým, kdo je pod hábitem taky jenom člověk z masa a kostí a tam zpytovat svědomí. Víra je abstraktní a osobní věc. Když věříte, je to jen ve vás, je to způsob myšlení, jsou to morální hodnoty, kterými se řídíte jako samostatná jednotka, je to filozofie, je to ušlechtilá záležitost. Až k touhle prozření jednou dojde, pak by se mohly všechny církve definitivně zrušit a na světě by bylo krásněji.

Pokud je vám to málo, tady si můžete přečíst další důvody, proč už pro katolickou církev v moderní společnosti není místo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články