fb pixel Karel Janeček prodal podíl v RSJ Investments kvůli kandidatuře na prezidenta – G.cz
Vyhledávání

Karel Janeček prodal podíl v RSJ Investments kvůli kandidatuře na prezidenta

Zdroj: Facebook - Karel Janeček (se souhlasem Karla Janečka)

Český miliardář a filantrop Karel Janeček to s kandidaturou na prezidenta myslí vážně, což dokázal prodejem podílu v investiční skupině RSJ Investments. Jeho podíl v RSJ začal klesat už v minulém roce a nyní se ho tento veřejně známý matematik rozhodl zbavit definitivně, jak uvedl web CC.

Martin Miko
Martin Miko 20.5.2022, 16:26

Janeček se vzdává podílu v RSJ

Karel Janeček patří dlouhodobě k nejbohatším Čechům a podle časopisu Forbes se jeho majetek odhaduje zhruba na 2,8 miliardy korun, což ho řadí zhruba do první stovky nejmajetnějších lidí v naší zemi. Janeček o své kandidatuře na post prezidenta ČR hovoří už několik měsíců a podle svého aktuálního rozhodnutí to myslí doopravdy vážně. I proto se rozhodl vzdát se veškerého podílu v investiční skupině RSJ Investments.

RSJ Investments se zaměřuje na investice do zemědělství, strojírenství, realitních projektů, biotechnologií nebo informačních technologií. Podílu v této skupině se Janeček zbavuje postupně, jak informoval web CC. „Karel Janeček k březnu tohoto roku podíl odprodal, a to právě s ohledem na své zaměření na prezidentskou kampaň,“ uvedla webu E15 mluvčí RSJ Investments Vendula Dittrichová.

84. nejbohatší Čech, jak Janečka hodnotí časopis Forbes, se kromě investování věnuje také obchodování s finančními deriváty na burzách. U tohoto byznysu však Janeček nadále zůstává, avšak i zde jeho podíl postupně klesá. Většinový podíl akcií RSJ totiž momentálně drží jeho společník a spoluzakladatel Libor Winkler společně s dalšími pěti akcionáři.

Volby prezidenta republiky ČR jsou naplánovány na rok 2023 na termín před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta republiky Miloše Zemana. Přesný termín voleb vyhlásí předseda Senátu nejpozději 90 dnů před jejich začátkem. Zájemců o prezidentské křeslo je více než dostatek, nicméně mezi nejsledovanější kandidáty patří například pražský senátor Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel nebo známý odborář Josef Středula. Veřejnost však nadále očekává, že kandidaturu potvrdí i bývalý premiér Andrej Babiš, který vyrazil s „obytňákem“ na tour po Česku a zároveň rozjel i obrovskou billboardovou kampaň.

Podobné články

Doporučujeme

Další články