1. Boris Johnson
Další z účastníků britské verze Hry o trůny, tedy soutěže, kdo nahradí Theresu May jako budoucí ministerský předseda. Pan Johnson je obecně známý pro své nekonvenční způsoby, a proto není žádným překvapením, že se opakovaně přiznal, že na vysoké škole kokain několikrát užíval. Nicméně svými tvrzeními si bývalý ministr zahraničí občas celkem odporuje – i když nejprve naprosto otevřeně mluvil o svých drogových úletech, později začal tvrdit, že na něm kokain vlastně nikdy nějak zvlášť nefungoval, a později dokonce uvedl, že si vlastně ani není jistý jestli skutečně drogu někdy šňupal. Dnes Johnson říká, že se „klidně mohlo jednat o cukr.“
2. Marion Barry
Bývalý demokratický starosta Washingtonu D.C. byl v roce 1990 chycen FBI při kouření cracku, kdy se pokoušel v hotelu přemluvit svou bývalou přítelkyni Hazel Moore, aby se s ním vyspala – co už Barry nevěděl bylo, že Moore byla policejní informátorkou a celou dobu je v pokoji snímala skrytá kamera. Barry byl následně uvězněn na dva roky a jeho jméno se stalo synonymem pro uživatele kokainu – dokonce na to odkazuje i jedna epizoda Simpsonových. Barryho případ byl o to pikantnější, jelikož se právě na přelomu osmdesátých a devadesátých let potýkalo hlavní město Spojených států s crackovou epidemií, která měla za následek stovky mrtvých. A sjetý starosta tomu opravdu moc nepomáhal.
3. Barack Obama
Ano, čtete správně. Bývalý americký prezident Obama se ve svém životopisu přiznal, že kromě kouření marihuany, si v mládí párkrát dal i kokain (prý ale jen skutečně malé množství). I když na něj tuto překvapivou informaci jeho protivníci ve volbách několikrát vytáhli, většině voličů bylo spíše sympatické, že se Obama přiznal ke svým hříchům z mládí. Mimochodem, o jeho předchůdci Georgei Bushovi se traduje, že si ke kokainu také párkrát přičichl – když se ho na to reportéři naposledy zeptali, odvětil jim, že je to dávná minulost.
4. Rob Ford
O drogové závislosti bývalého torontského starosty Roba Forda se spekulovalo již delší dobu – excentrický politiky se na kokainu stal závislý v roce 2006, kdy se nedokázal vyrovnat se smrtí svého otce a tak se žal rozhodl řešit kouření cracku. Při tom byl několikrát natočen a historky o jeho kokainových večírcích, které zakončoval dvěma lahvemi brandy a následným urážením kohokoliv, kdo měl tu smůlu, že byl s Fordem v místnosti, obletěly celou Kanadu. Když se ho v talkshow ptali na jeho drogové úlety, odpověděl jim se smíchem, že „nebyl zvolen, aby byl perfektní.“
5. Adolf Hitler
Je všeobecně známé, že nebýt amfetaminu, prohrálo by Nacistické Německo druhou světovou válku už někdy kolem roku 1942. Povzbuzovací drogy dostávali všichni – vojáci, důstojníci i sám nejvyšší vůdce, Adolf Hitler. Ten byl kromě kokainu závislý na amfetaminech, barbiturátech a dalších zakázaných látkách – právě tyto stimulanty měly za následek obrovské výkyvy v Hitlerových náladách. Nejlepším příkladem je zřejmě jeho zasahování do vojenských plánů během invaze do Sovětského svazu – nabuzený Hitler tak často vydával zcela katastrofální rozkazy jako když svým důstojníkům několikrát zakázal ústupy a přikázal jim bojovat až do posledního muže, jelikož jeho euforická mysl si nedokázala připustit, že by jeho vojáci mohli prohrát.
6. Franklin Delano Roosevelt
I na opačné straně fronty se nadšeně užívaly drogy. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt nebyl výjimkou, i když v jeho případě se nemuselo jednat o zcela dobrovolné užívání – FDR trpěl podstatnou část svého života záněty dutin a jeho osobní lékař mu častokrát připravoval účinnou medicínu, která jediná dokázala nemocnému prezidentovi ulevit od bolesti a ucpaného nosu. Jeden z největších amerických prezidentů všech dob tak byl od roku 1939 pravidelným uživatelem kokainu a podle historiků je zřejmě, že byl pod vlivem drogy i v okamžiku, kdy vyhlašoval v Kongresu válku proti Japonsku.
7. Jindřich Forejt
A na závěr jednoho zástupce z českých luhů a hájů – bývalý protokolář současného prezidenta Miloše Zemana patří k nejslavnějším českým uživatelům bílého prášku s povzbudivými účinky. Video zachycující Forejta s bankovkou v nose ho sice stálo místo na Hradě, ale jelikož se jedná o velice podnikavého a schopného člověka, našel si pan protokolář nové dobře placené místo u jiného českého prezidenta. Zdá se, že v Institutu Václava Klause se na minulost člověka neptají.
A tady si můžete přečíst, jak britští vědci zjistili, že všechny sladkovodní krevety v Anglii obsahují kokain.