fb pixel Kam zmizela Amelia Earhart a co se stalo s Mary Celeste? Velké záhady, které ještě nikdo nevyřešil – G.cz
Vyhledávání

Kam zmizela Amelia Earhart a co se stalo s Mary Celeste? Velké záhady, které ještě nikdo nevyřešil

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Amelia Earhart byla zkušená pilotka a první žena, která přeletěla Atlantský oceán. Když se pokoušela přeletět kolem celého světa, její letadlo i s ní ale záhadně zmizelo a dodnes nikdo neví, kam, proč a co se s letkyní vlastně stalo. A takových záhad je naše historie plná...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 30.8.2023, 23:39

Ztracená Amelia

Příběh Amelie Earhart určitě znáte. Talentovaná a odvážná americká pilotka se stala první ženou, která přeletěla Atlantský oceán a chtěla přeletět celý svět. Právě tahle ambiciózní výprava se jí ale stala osudnou. 2. července 1937 byla Earhart na cestě z Nové Guiney na ostrov Howland a aby jí vystačilo palivo, musela před odletem na letounu provést drobné úpravy. Odstranila z něj několik věcí, žádná ale nebyla nezbytná pro bezpečný dolet. Po 1 300 kilometrech Earhart ztratila rádiové spojení s pevninou a letadlo „zmizelo“ i se svou pilotkou a jejím navigátorem Fredem Noonanem.

Podobných záhad je ale spousta. Na konci 50. letech začala skupina sovětských vyšetřovatelů pátrat po ztracené turistické výpravě vedené Igorem Djatlovem. Skutečně ji našli – všech devět účastníků bylo bez zranění nebo známek zápasu nalezeno mrtvých. Ačkoliv oficiální vysvětlení praví, že šlo o extrémní nepřízeň počasí v kombinaci s lokální lavinou. Protože ale nebyli žádní svědci toho, co se v noci 2. února 1959 v průsmyku v pohoří Ural doopravdy stalo, vznikla celá řada konspiračních teorií; od útoku zvířat nebo horských domorodců přes konflikt mezi členy skupiny až po zásah tajných služeb. Mimochodem, něco podobného se odehrálo o necelých 20 let později v USA...

Záhady lidstvo vždy přitahovaly. Není tak málo těch, kdo věří, že pyramidy postavili mimozemšťané, dokonce se najdou i tací, kteří čekají, až se Egypt otřese v základech a ty obrovské kamenné jehlany odletí zpátky do vesmíru. Proto je přirozené, že pokaždé, když někdo záhadně zmizí nebo třeba má být mrtvý, ale není, přispěcháme se zájmem a kupou konspiračních teorií v rukávu.

Vždyť během řádění slavného Zodiaca bylo podezřelých skoro stejně jako mrtvých, přesto policie identitu sériového vraha nikdy neodhalila. Pokud vás zajímají nejslavnější dodnes neobjasněné záhady lidstva, několik našich oblíbených jsme vybrali v následující galerii:

Zjistíte tak třeba, co se (ne)stalo s posádkou americké bárky Mary Celeste, jež vyplula... A po pár dnech ji našli značně odchýlenou od kurzu pohupovat se na vlnách plnou zásob, ale zcela bez pasažérů a posádky. A tak. Takže pokud potřebujete dávku nadpřirozena, které se pravděpodobně dá logicky vysvětlit, ale s trochou fantazie taky může stejně dobře zůstat tajemné, račte!

Podobné články

Doporučujeme

Další články