fb pixel Pilotka Amelie Earhartová: 5 zajímavostí o ženě, která chtěla obletět celý svět, ale ztratila se – G.cz
Vyhledávání

Pilotka Amelie Earhartová: 5 zajímavostí o ženě, která chtěla obletět celý svět, ale ztratila se

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Kolem osudu pravděpodobně nejznámnější pilotky na světě, Američanky Amelie Earhartové, existuje spousta legend, záhad a pochybností. Konec jejího příběhu začal přesně před 81 lety, kdy se rozhodla, že spolu se svým navigátorem Fredem Noonanem podniknou let kolem světa, který měl odstartovat v Miami. Čekala je cesta, která však skončila jejich zmizením nad Tichým oceánem. Zde je 5 zajímavostí, které vám tuto americkou letkyni připomenou.

Martin Miko
Martin Miko 1.6.2018, 15:24

1. V letadle poprvé seděla ve 23 letech

Poprvé se do letadla posadila v roce 1920 a už o rok později se rozhodla absolvovat lekce létání, a dokonce si pořídila vlastní letadlo. Jednalo se o dvouplošník Kinner Alster, se kterým o dva roky později vytvořila neoficiální rekord. Jako první žena v historii totiž letěla ve výšce přes 4 kilometry. V roce 1923 pak získala jako 16. žena světa pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace.

2. V roce 1928 přeletěla Atlantický oceán

Stalo se tak v letadle Fokker F.VIIb/3m Atlantik a trasa vedla z Trepassey Harbor v Newfoudlandu do Walesu. Earhartová však letěla pouze jako spolucestující. I tak se stala první ženou, která v letadle přeletěla Atlantický oceán.

3. Průkopnice a rekordmanka

V roce 1930 padl další rekord. Jako první žena totiž letěla letadlem rychlostí skoro 300 kilometrů za hodinu, což se předtím žádné ženě nepovedlo. V roce 192 už přeletěla Atlantský oceán sama, čímž vytvořila další rekord. Let trval 15 hodin bez čtyř minut. Jako další rekord plánovala obletět celý svět, což se jí bohužel nakonec nepovedlo a zmizela navždy v Tichém oceánu.

4. Její příběh se stal předlohou pro filmové producenty

V roce 1994 podle příběhu známé letkyně natočen životopisný snímek Poslední let, ve kterém si hlavní roli zahrála Diane Keaton. V roce 2009 vznikl další životopisní film podle příběhu Amelie Earhartové, který nese název Amelia.

5. Záhada zmizení byla vyřešena až před pár lety

Díky vědcům z Univerzity v Tennessee bylo objasněno, kam nejsípše Amerlie Earhartová zmizela. Ti totiž přišli s teorií, že havarovala u tichomořského ostrovu Nikumaroro, jenž je součástí souostroví Kiribati. Na tomto ostrově byla totiž nalezena ženská kostra, která pravděpodobně patřila Earhartové. Potvrdit to však na 100 % prý nejde.

A zde je 56 let od popravy nacistického organizátora holocaustu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články