fb pixel
Vyhledávání

Jukio Mišima: Japonský spisovatel, který spáchal rituální sebevraždu seppuku

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Japonský spisovatel Jukio Mišima byl ve své době stejně známý a populární jako je dnes Haruki Murakami. Na Západě však získal pozornost svou rituální sebevraždou seppuku, kterou vykonal podle tradice samurajů. To je skutečný obraz autentického Japonska!

Martin Miko
Martin Miko 19.8.2024, 15:30

Výchova ho poznamenala

Jukio Mišima se narodil v Tokiu v roce 1925. Jeho výchovy se ujala primárně babička, která kladla důraz na jeho „samurajský“ původ a silně ovlivnila jeho zájem o smrt. Tyto vlivy, spolu se samurajskými hodnotami a obdivem k mužské kráse, se výrazně promítly do Mišimových literárních děl.

Mišima získal uznání částečně autobiografickým románem Zpověď masky (1949), který v českém překladu vyšel teprve nedávno. V knize líčí příběh chlapce, jenž od dětství sní o hrdinech, jejichž osudem je násilná smrt. Obdivuje mužskou sílu a ideál krásy, ale aby zapadl do většinové společnosti, a například se pokouší navázat vztah s dívkou.

Jeho nejznámější román Zlatý pavilon, který je dosud jedním z mála přeložených do češtiny, vychází ze skutečné události, která otřásla Japonskem: V roce 1950 zapálil psychicky nemocný mnich slavný „zlatý“ chrám Kinkakudži v Kjótu, původně postavený v roce 1397. Chrám byl později znovu postaven jako věrná replika. Příběh tohoto románu, stejně jako momenty z Mišimova života, inspirovaly vizuálně působivý americký film Mišima z roku 1985.

V roce 1968 Mišima založil Společnost štítu, což byla jeho soukromá armáda. Byl nespokojený se stavem japonské společnosti a s tím, jak se tradiční hodnoty postupně vytrácely, a proto se rozhodl pokusit o státní převrat.

Dne 25. listopadu 1970 dorazil spolu s několika členy Společnosti štítu na schůzku s velitelem pro východní Japonsko v tokijském armádním štábu. Všichni měli na sobě tradiční japonské oděvy a nesli samurajský meč, což bylo v Japonsku zakázáno od poloviny 19. století.

Mišima vzal velitele jako rukojmí a přinutil jeden pluk pozemních sil, aby se shromáždil na nádvoří. Vyzýval k návratu k císařské ideologii a k obraně tradičních hodnot, avšak místo podpory se setkal s odporem a výsměchem.

Mišima si uvědomil, že jeho plán selhal. Aby si uchoval svou čest, okamžitě se rozhodl pro rituální sebevraždu seppuku. Třikrát zvolal „Ať žije Jeho císařské Veličenstvo!“, následně si krátkým mečem rozřízl břicho a jeho společník mu poté usekl hlavu mečem. Přestože jeho názory byly kontroverzní a jeho smrt šokující, Mišima je dodnes považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů 20. století.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Yukio-Mishima

https://cs.metapedia.org/wiki/Jukio_Mi%C5%A1ima

Podobné články

Doporučujeme

Další články