fb pixel Juan Perón byl prezidentem argentinského lidu a autoritářem zároveň: Své politické odpůrce posílal do vězení – G.cz
Vyhledávání

Juan Perón byl prezidentem argentinského lidu a autoritářem zároveň: Své politické odpůrce posílal do vězení

Zdroj: Sin identificar - Archivo General de la Nación, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7437486

Psal se 24. únor roku 1946, kdy byl jako prezident do čela Argentiny zvolen Juan Domingo Perón, kontroverzní bývalý argentinský viceprezident a jedna z nejvýraznějších postav moderní politické historie v Argentině.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.2.2023, 15:51

Juan Perón

Juan Perón se narodil 8. října roku 1895. Pocházel ze střední třídy a navzdory rodinné tradici se místo studia medicíny rozhodl pro vojenskou akademii, což ve výsledku určilo jeho životní cestu.

V roce 1930 se jako řadový důstojník účastnil státního převratu, během nějž byl svržen prezident Hipólito Yrigoyen. V roce 1943 pak byl již jedním ze strůjců dalšího státního převratu, a to proti neefektivní civilní vládě Argentiny.

Byl jmenován ministrem práce, jeho vliv stále rostl a v roce 1944 se stal také viceprezidentem a ministrem války. V říjnu 1945 byl Perón pučem ústavně smýšlejících civilistů a důstojníků sesazen ze všech funkcí a uvězněn.

Prezidentem lidu

Apely dělníků a jeho charismatické milenky Evy Duarte si však brzy vynutily jeho propuštění. V den svého propuštění, 17. října, promluvil z balkonu prezidentského paláce k davu asi 300 000 lidí a slíbil, že povede lid k vítězství v nadcházejících prezidentských volbách.

O čtyři dny později se Perón, tehdy vdovec, oženil s Evou Duarte neboli „Evitou“, jak se jí začalo přezdívat. Jako prezident vytvořil Perón působivě populistické spojenectví a jeho vize soběstačnosti Argentiny mu získala širokou podporu napříč zemí.

Potřetí prezidentem

Zároveň se však čím dál tím více přikláněl k autoritářství, věznil své politické odpůrce a omezoval svobodu tisku. V roce 1952 zemřela jeho největší politická posila – manželka Evita. Jeho podpora jako by se rázem rozplynula.

O tři roky později byl svržen vojenským převratem. V roce 1973 se po 18 letech exilu vrátil do Argentiny a znovu získal prezidentský úřad. Jeho třetí manželka, Isabel de Martinez Perón, byla zvolena viceprezidentkou a v roce 1974 po Perónově smrti převzala jeho místo.

Zdroj: History, wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články