fb pixel Sestry Mirabalovy se postavily režimu Rafaela Trujilla v Dominikánské republice, diktátor je nechal zavraždit – G.cz
Vyhledávání

Sestry Mirabalovy se postavily režimu Rafaela Trujilla v Dominikánské republice, diktátor je nechal zavraždit

Zdroj: Luis Romera - Biblioteca Nacional de Venezuela / Historia de Venezuela en Imágenes - Fundación Polar: https://hvi.fundacionempresaspolar.org/la-experiencia-democratica-1958-1998/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99632501

25. listopadu roku 1960 došlo k zastavení vozidla se třemi dominikánskými politickými disidentkami, sestrami Mirabalovými, které jely navštívit své manžely do tamějšího vězení. Příslušníci tajné policie Dominikánské republiky, včetně „pravé ruky“ diktátora Rafaela Trujilla, všechny tři sestry a jejich řidiče ubili k smrti, jejich těla naložili do auta, a to následně shodili z útesu – aby vražda vypadala jako nehoda.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 25.11.2022, 14:30

Sestry Mirabalovy

Patria, Dedé, Minerva a María Teresa Mirabalovy pocházely z dobře postavené rodiny z centrální oblasti Cibao v Dominikánské republice. Přestože jejich rodiče neměli Trujilla, který se v roce 1930 chopil moci, rádi, odrazovali své dcery od zapojení do místního odboje.

Zatímco si druhá sestra, Dedé, tuto radu vzala k srdci, ostatní tři se do odboje zapojily spolu se svými manžely. V případě Minervy, první ženy, která v Dominikánské republice vystudovala práva, to byla mimo jiné osobní záležitost – poté, co na jednom večírku odmítla Trujillovy návrhy, byla opakovaně obtěžována jeho jednotkami, a dokonce jí byla odebrána právnická licence.

Trujillův režim byl již od počátku krutý – dopustil se mnoha zvěrstev, včetně masakru desítek tisíc Haiťanů poblíž společných hranic v roce 1937. Po kubánské revoluci v roce 1959, která povzbudila dominikánský odpor, režim ještě přitvrdil.

Vražda

Poté, co Trujillův režim 14. června 1959 umučil a zabil několik disidentů, „Motýli“, jak se sestrám Mirabalovým přezdívalo, pomohli založit a následně i vést „Hnutí 14. června“, které distribuovalo letáky a snažilo se informovat veřejnost o Trujillových zločinech. Sestry byly spolu se svými manžely rychle zatčeny tajnou policií, nicméně sestry Mirabalovy byly poměrně brzy propuštěny.

V domnění, že konečně dostaly povolení navštívit své dva manžely, kteří zůstali uvězněni, byly všechny tři sestry 25. listopadu roku 1960 přepadeny a zavražděny. Na cestě do tamějšího vězení byl jejich vůz přepaden, přičemž všechny tři sestry spolu s řidičem byly brutálně ubity příslušníky tajné policie. Těla pachatelé naložili zpět do vozu, který posléze shodili z útesu, aby vražda vypadala jako pouhá nehoda.

Pád Trujillova režimu

Tato zástěrka s „nehodou“ však nikoho neoklamala a sestry Mirabalovy se staly mučednicemi dominikánského odboje. Do roka byl při přepadení u silnice zabit i sám Trujillo. Několik let po Trujillově pádu se poté potvrdilo, že rozkaz k jejich zabití vydal sám diktátor. Přestože jeho nesčetná zvěrstva byla v Dominikánské republice všeobecně známa, vražda „Motýlů“ byla obzvláště závažným činem.

Navzdory své brutalitě se Trujillova vláda totiž doslova oháněla svým údajně soucitným a pokrokovým přístupem k ženám, když v roce 1942 udělila ženám volební právo a vyslala jednu z prvních ženských delegátek do OSN. Chladnokrevná vražda tří sester zdůraznila surové násilí, které tvořilo skutečný základ Trujillovy moci. Přestože jejich mučednická smrt přímo nevyvodila jeho pád, zaujímají činy sester Mirabalových a jejich vražda důležité místo v moderních dějinách Dominikánské republiky a v příběhu o tom, jak se národ nakonec vymanil ze sevření Trujillova režimu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články