Johnny Cash a kuřata
Johnny Cash to měl jako stárnoucí zpěvák v 80. letech těžké a pochopitelně nebyl jediný. Osmou hudební dekádu, které dominovaly syntezátory a podivní britští mladíci s ještě podivnějšími účesy, málokterý umělec nad 40 přežil se ctí. Paul McCartney si tragicky vyzkoušel punk, Rolling Stones si s většími i menšími úspěchy zakoketovali s elektronikou a Johnny Cash napsal písničku o zpívajícím kuřeti. Příběh jednoho z největších hitů Cashovy pozdní kariéry patří do zlatého fondu hudebního bizáru.
Byť v 80. letech Johnny Cash nadále vyprodával koncerty po celém světě, již delší dobu se mu nepodařilo přijít s opravdu úspěšnou deskou, která by byla něčím jiným než dalším recyklátem již jednou nahraných písní a nápadů. To ovšem nebyla jen zpěvákova vina – stejný a snad i větší podíl viny na úpadku jeho kariéry měla Cashova nahrávací společnost Columbia Records, u níž byl zpěvák upsán na dlouhých 30 let. Vedení studia se totiž na Cashe v podstatě vykašlalo a namísto toho, aby se jednomu ze svých nejslavnějších klientů snažilo pomoct zpátky do kariérního sedla, začal si Cash vlivem nulové propagace připadat neviditelný.
Rozčílený Cash se tedy v roce 1984 rozhodl pomstít svým šéfům a napůl v žertu, napůl vážně nahrál podivnou písničku s názvem The Chicken In Black. Ta vypráví příběh o nepodařené mozkové operaci. V jejím průběhu je zpěvákovi voperován mozek bankovního lupiče, zatímco Cashův mozek dostane kuře, které následně začne vystupovat s Cashovými písničkami. Zpěvák se tak snažil schválně nahrát co nejpitomější písničku, aby se studiu pomstil za léta ignorace.
Zároveň je přitom ale píseň poměrně vtipnou kritikou tehdejšího přístupu společnosti Columbia k samotnému Cashovi. Písní tak v podstatě říká, že když o jeho nové songy nikdo nestojí, můžou si rovnou najmout kuře, aby jeho stokrát opakované staré fláky hrálo na pódiu za něj. A jak už to tak v těchto případech bývá, namísto naprostého propadáku se z The Chicken In Black stal jeden z největších Cashových hitů za posledních několik let.
Cash byl z úspěchu písně natolik překvapen, že dokonce souhlasil s natočením naprosto bizarního videoklipu. V něm zpěvák ve žlutém upnutém superpadoušském dresu vykrádá banky, zatímco skutečné živé kuře s miniaturní kytarou vyprodává stadiony. Samotný zpěvák se smyslem pro humor se dokonce rozhodl s písní (oblečen do žlutého trikotu s kápí) vystoupit v rámci svého vánočního speciálu, který se vysílal na konci roku 1984. Nakonec ale jeho nadšení z písně vystřídal silný pocit studu a trapnosti, když mu jeho country kolega Waylon Jennings na férovku řekl, že ze sebe dělá šaška.
Ponížený Cash tak začal svůj poslední hit prakticky přes noc nenávidět, a dokonce začal tlačit na Columbia Records, aby populární videoklip stáhli z vysílání. Jako naschvál se mu ale studio s tímto požadavkem vysmálo, protože odmítalo přestat vysílat jeden ze svých největších nových hitů. Paradoxně se tak píseň napsaná vlastně z trucu obrátila proti samotnému zpěvákovi. Po tomhle posledním fiasku si Cash sbalil svoje věci a o rok později u Columbie skončil. Hudební průmysl je občas pěkně hnusná branže.