fb pixel
Vyhledávání

John D. Rockefeller aneb nejbohatší člověk moderní historie: Jeho firma zpracovávala 95 % veškeré americké ropy

Zdroj: Published by Scientific American Compiling Dep't, New York. 1907 - The Rockefeller Archive Center, Antique photographic book illustration., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2491759

John D. Rockefeller je považován za nejbohatšího člověka moderní historie a druhého nejbohatšího člověka všech dob. Americký průmyslník a ropný magnát si v 19. století téměř podmanil celý finanční svět. Přestože byl prvním americkým miliardářem a ve své době jednoznačně nejbohatším člověkem planety, nezapomínal na charitu, mecenášství a filantropii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.4.2021, 15:51

Nejbohatší člověk moderní historie

V předchozím díle byla řeč o nejbohatším člověku historie, kterým byl dle současných poznatků africký král králů Músa Keita I. Pro někoho se možná jednalo o neznámé jméno, druhá příčka však už patří člověku, jehož jméno je v podvědomí veřejnosti hluboce zakořeněno.

Jedná se totiž o jednoho z největších průmyslníků všech dob a zakladatele dynastie „Rockefellerů“. Je často považován za největšího boháče všech dob, což mu však se svým majetkem překazil právě Músa Keita I. z 13. století. Nicméně, co se týče moderní historie, John D. Rockefeller je při přepočtu majetku opravdu označován za nejbohatšího člověka novověku.

Rockefeller

John Davison Rockefeller se narodil 8. července roku 1839 v Richfordu. Rockefellerův otec byl údajně jakýmsi šarlatánem, jenž často opouštěl svou rodinu a jezdil „léčit“ hluchoněmé a nemocné s rakovinou. Jeho léčení samozřejmě bylo jen trikem, jak přijít snadno k penězům. O výchovu malého Johna se starala jeho matka, která mu vštěpila naprosto opačné zásady než ty, k nimž se upínal jeho otec. Tvrdá práce, dobročinnost, charita.

V šestnácti letech nastoupil k firmě Hewitt a Tuttle jako pomocný účetní. Pracoval od časného rána do pozdní noci, každou volnou chvíli přemýšlel, jak své firmě pomoci k lepším ziskům. Když si za svou nadměrnou snahu zažádal o zvýšení platu, byl odmítnut. Dal tedy výpověď a založil konkurenční firmu.

Rockefeller se brzy stal známým a protřelým obchodníkem, zvrat ale přišel o trochu později. Když byla roku 1859 v Pensylvánii nalezena ropa, Rockefeller pochopil, že potenciál bohatství netkví v její těžbě, ale v rafinaci a přepravě. Roku 1870 založil firmu Standard Oil Company, kterou od té doby řídil až do své penze v roce 1897. Rockefellerova společnost zpočátku zpracovávala čtvrtinu veškeré ropy ve Spojených státech, v roce 1880 už se dokonce jednalo o 95 % veškeré těžby v USA.

Kapitalismus byl tehdy pohlcen Rockefellerem. Společnost rostla závratnou rychlostí, během chvíle byla již tak velká, že začala ležet v žaludku jiným. Rockefeller byl často napadán, dokonce i během svých návštěv baptistického kostelíku. Všichni se báli přílišného Rockefellerova vlivu, dokonce i americký Kongres. Nejvyšší soud nakonec rozhodl o tom, že se společnost rozdělí na několik desítek menších dceřiných společností. Tento krok měl však naprosto opačný efekt, než se zamýšlelo. Akcie Standard Oil Company vyletěly strmě nahoru a celá událost Rockefellerovo jmění zčtyřnásobila.

Filantrop a mecenáš

Stejně jako s jídlem roste chuť, roste s bohatstvím potenciál nebezpečí. Rockefellerův majetek rostl, vypomáhal si dost často různými finančními a politickými machinacemi. Stejně tak ale rostl i počet osobních útoků, výhružek a kontrol. Johna D. Rockefellera musela všude doprovázet ochranka, údajně dokonce spával s nabitou pistolí. Daň za nesmírné bohatství.

Ačkoli se s přehledem jednalo o nejbohatšího člověka světa, byl Rockefeller znám svým mecenášstvím. Navíc bývá často považován za prvního „moderního“ filantropa. Již jako účetní ze svého platu odváděl pravidelnou částku, konkrétně se jednalo o 6 %, baptistům. Během života věnoval na dobročinné účely přibližně 550 milionů dolarů, z toho velkou část na lékařský výzkum a péči. „Věřím, že je mojí povinností vydělávat peníze a stále víc peněz, a tyto peníze pak použít k tomu, abych činil dobro mým bližním podle mého svědomí,“ říkával Rockefeller. Založil také University of Chicago a Rockefeller University. Rockefellerova žena se zase zasazovala za občanská práva a rovnost žen.

Do penze odešel Rockefeller, zakladatel veleslavného rodu, v roce 1897. V té době toho měl za sebou již spoustu. Byl prvním americkým miliardářem, provedl revoluci v oblasti ropného průmyslu a jeho nadaci se v podstatě podařilo vymýtit měchovce a žlutou zimnici. Zemřel 23. května roku 1937 s majetkem o přibližné hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů. V přepočtu na současnost by se při zohlednění inflace jednalo o přibližně 350 miliard dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články