fb pixel Jiří Kodet, nejen hysterický otec Kraus z Pelíšků: "Noblesní cholerik" ztvárnil přes dvě stovky rolí – G.cz
Vyhledávání

Jiří Kodet, nejen hysterický otec Kraus z Pelíšků: "Noblesní cholerik" ztvárnil přes dvě stovky rolí

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Je tomu 15 let, co nás opustil "aristokrat českého filmu", noblesní cholerik, představitel výbušných, leč elegantních charakterů, herec Jiří Kodet. Jeho bezpochyby životní rolí je úloha hysterického otce Krause v kultovních Pelíšcích. Rozhodně ale není jedinou jeho rolí, za svou kariéru jich Kodet na plátně i obrazovce ztvárnil přes 200. Vybrali jsme desítku našich oblíbených.

redakce G.cz 25.6.2020, 08:15

Jiří Kodet, uřvaný elegán

Herec z povolání se musí umět vžít do stovek charakterů a občas je až překvapivé, jak jsou takoví herci v soukromí odlišní od postav, které představují. Někdy se to ale tak sejde, že to, co vidíte na obrazovce nebo na plátně, pak dostanete i při osobním setkání. Jiří Kodet byl mimo profesní život takový, jaký byl i ve svých filmových rolích. Charismatický a elegantní čahoun s aristokratickými rysy byl prý pěkný cholerik, který se nebál zařvat. Možná i proto ztvárnil svou životní a zcela jistě nejslavnější roli, hysterického otce Krause v Pelíškách, tak věrohodně a nezapomenutelně.

Je to přesně 15 let, kdy nás Kodet opustil, a to ve snad až příliš mladém věku. Herecká legenda zemřela v 67 letech a zanechala za sebou bohatou filmografii čítající víc než dvě stovky filmových a seriálových rolí. My jsme v redakci vybrali desítku našich nejoblíbenějších nebo podle našeho názoru jinak zásadních. Podívejte se do galerie a nebojte se nás doplnit:

Kromě již zmíněného Krause byl Kodet fantastický v malé, ale skvělé roli výborného "rejži" v Kleinově "básnické" sérii. Dobře si sednul také s režisérkou Věrou Chytilovou, s níž spolupracoval hned několikrát a vždycky to skvěle zafungovalo. Skvělý byl jako herec v její kultovní komedii ze sídliště Panelstory, coby Arnšot po boku Jiřího Menzela ve filmu o věčném souboji mužského a ženského plémě Hra o jablko a také v úloze krále v původně divadelní inscenaci Šašek a královna.

V komediích hrál především v 80. letech, neztratil se ale ani v detektivkách nebo dramatech. Speciální vypíchnutí si pak zaslouží za roli fiktivního rotmistra Touška, který je filmovým alter egem Josefa Valšíka. Historie znalí už vědí, že řeč je o slavném snímku Jiřího Sequense z roku 1964 Atentát, který je inspirovaný operací Anthropoid. V legendárním snímku si rotmistra Stranada (Jana Kubiše) zahrál Rudolf Jelínek a rotmistra Vystrčila (Jozefa Gabčíka) Ladislav Mrkvička.

Na přelomu let 1990 a 1991 Kodeta po několika odmítnutích konečně přijali do souboru Národního divadla, čímž se dítěti z rodiny s dlouhou uměleckou tradicí splnil sen. Kodet totiž pocházel z velmi starého českého divadelnického rodu Steimarů a výtvarnického rodu Kodetů, byl synem české herečky Jiřiny Steimarové a sochaře Jana Kodeta. Po získání kýženého angažmá se tak koncem minulého století ve filmech už neobjevoval moc často, každá výraznější role, kterou si tehdy zahrál, je ovšem legendární - vedle té "pelíškové" třeba ta v Knoflíkářích Petra Zelenky či ta v Akumulátorovi 1 Jana Svěráka.

Kodet byl v životě dvakrát ženatý, ze druhého manželství pochází dcera Barbora, která je rovněž herečkou, a tak nese tradici rodu Kodetových hrdě dál.

Podobné články

Doporučujeme

Další články