fb pixel Muž, bez kterého by nevznikl Kolja ani nejdražší český film. Režisér Jan Svěrák slaví 54 let – G.cz
Vyhledávání

Muž, bez kterého by nevznikl Kolja ani nejdražší český film. Režisér Jan Svěrák slaví 54 let

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Své 54. narozeniny dnes oslaví jeden z nejuznávanějších českých režisérů a scénáristů, Jan Svěrák. V roce 1996 dokonce získal filmového Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Dopomohl mu k tomu snímek Kolja, avšak nesmíme zapomínat i na jiné snímky, které sklízely úspěch v tuzemsku i zahraničí. Zde je 6 nejznámějších filmů od režiséra Jana Svěráka. Který z nich byl ten nejdražší?

Martin Miko
Martin Miko 6.2.2019, 13:49

1. Ropáci (1988)

Krátkometrážní studentský film Ropáci je fiktivním dokumentem, který zachycuje nově vzniklý živočišný druh, který se objevil v severních Čechách. Vyznačuje se tím, že pojídá uhlí a miluje výfukové plyny a smog. Libuje si ve znečištěné přírodě. Z mýtického zvířete ropáka vznikla ekologická anticena Ropák roku.

2. Obecná škola (1991)

Věděli jste, že Obecná škola byl prvním celovečerním filmem, který odvysílala TV Nova před 25 lety? Kdo by neznal tento snímek podle scénáře Zdeňka Svěráka. Jednalo se o jejich první společné dílo, které bylo završeno nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

3. Jízda (1994)

O tři roky později vznikl pod taktovkou Jana Svěráka road movie snímek jízda, který se odehrává na okresních silnicích v jižních Čechách. Jízda odkazuje na americký kult z konce 60. let s názvem Bezstarostná jízda. Ve filmu se objeví mladá a nadějná Aňa Geislerová. Zajímavé je, že náklady na film byly 2,5 milionu korun a ačkoliv se jednalo o nezávislý film, do kina na něj tehdy dorazilo 200 tisíc diváků.

4. Kolja (1996)

Oscarový snímek Kolja vznikl v roce 1996 a ve své době se jednalo o jeden z mála českých filmů, který dokázal uspět i v zahraničí. Celkově ho vidělo zhruba 3 miliony diváků. Osvědčená dvojice otec a syn Svěrákovi dokázali prorazit do světa a kromě Oscara získat také Zlatý Glóbus a spoustu dalších mezinárodních ocenění.

5. Tmavomodrý svět (2001)

Válečné drama vyprávějící příběh československých letců během druhé světové války se stal svého času nejdražším českým snímkem s rozpočtem neuvěřitelných 240 milionů korun. (Nyní drží prvenství Bathory, ta však byla natočena v koprodukci se Slovenskem, Maďarkem a Spojeným královstvím) Film vyšel v podobné době jako hollywoodský film Pearl Harbor, avšak podle mnoha recenzí sklidil dokonce lepší recenze než americký „trhák“.

6. Vratné lahve (2007)

Film podle scénáře Zdeňka Svěráka zachycuje příběh stárnoucího učitele, který se po odchodu nudí, a tak vymýšlí, čím by zaplnil svůj volný čas, takže zkouší různé práce a brigády. Své místo nakonec najde ve výkupně lahví. Snímek byl nakonec oceněn třemi Českými lvy.

A zde se legendární The Beach Boys vrací po půl století do pražské Lucerny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články