fb pixel Velké role Vladimíra Menšíka: Legendárního vypravěče kvůli lásce k filmu vyhodili z divadla – G.cz
Vyhledávání

Velké role Vladimíra Menšíka: Legendárního vypravěče kvůli lásce k filmu vyhodili z divadla

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Geniální vypravěč s příjemným projevem, komediálním talentem a nezapomenutelným hlasem – to byl Vladimír Menšík, jedna z legend českého stříbrného plátna. Dnes si připomínáme výročí jeho narození, a tak jsme vybrali nejvýraznější role jeho kariéry...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 9.10.2023, 02:02

Vodník, čert i policajt

V trezorovce Bílá paní hrál policajta, v grotesce Limonádový Joe zase barmana. K Jiřině Bohdalové se nakvartýroval ve Vraždě Ing. Čerta, coby vodník vymýšlel, Jak utopit doktora Mráčka a mnozí jej považují za vůbec nejlepšího českého filmového herce všech dob, protože dokonale zvládl role jak komediální, tak dramatické – a ještě k tomu byl výborný vypravěč a uvaděč. Vladimír Menšík je vskutku jedním z lidských klenotů české kinematografie. I když s námi není již víc než 30 let, jeho odkaz přežívá dál.

Odkaz, který zanechal skrze desítky filmových rolí, jež pro stříbrné plátno ztvárnil. Rodáka z moravských Ivančic to odmalička táhlo ke komediantům – miloval poutě, cirkusy a vesnická divadla. Přísný a praktický otec ale synka nejprve poslal na průmyslovku, aby měl Vladimír „pořádné a užitečné vzdělání“. Ale srdci neporučíš, a tak se Menšík po maturitě přihlásil na JAMU. Dostal se na ni sice až napodruhé, díky absolvování herecké školy ale získal po absolutoriu umístěnku do Vesnického divadla. A právě tam si jej všiml legendární E. F. Burian, který mu nabídl angažmá u sebe v divadle.

Na prknech, která znamenají svět, byl Menšík dravý a vyzkoušel si všechno, co šlo – od recitování a zpívání až po tanec. V roce 1956 přišla nabídka na roli italského automechanika ve snímku Dědeček automobil, na kterou herec kývl – a nastal problém. Jeho divadelní šéf a mentor Burian totiž filmy nesnášel a moc se mu nelíbilo, že mu Menšík utíká před kameru. Nakonec se kvůli tomu pohádali tak, že Burian Menšíka z divadla vyhodil. Ten tak ale mohl podepsat smlouvu na Barrandově, no, a tím tak nějak odstartovala jeho skvělá kariéra. Kariéra, během níž se proměnil v celou řadu skvělých rolí. Ty nejzásadnější najdete v následující galerii:

Menšík je nejvíce spojen s komediemi, zvládal ale i dramatické role, což dokazuje například jako mnich Bernard v Markétě Lazarové, školník v surreálném Až přijde kocour, číšník Kici v detektivce 105% alibi nebo jako Jožka Pyřk v možná nejlepším českém snímku 20. století Všichni dobří rodáci. Mezi neherci pak zářil ve Formanových Láskách jedné plavovlásky.

Díky jeho přednesu a vystupování si ho Československá televize často zvala jako uvaděče do svých pořadů. Možná nejvíc proslul díky povídkovým Bakalářům, v nichž scenárista Jaroslav Dietl vyprávěl příběhy na základě dopisů a příhod přímo od diváků. A v jaké poloze máte Menšíka nejraději vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články